W nadmorskim Brzeźnie w dniach 17-18 listopada zobaczymy prace 21 artystów z Polski i zagranicy. Wśród twórców zaproszonych przez Annę Czaban, kuratorkę tegorocznej edycji festiwalu, znaleźli się m.in. Maurycy Gomulicki, Ewa Rudnicka, Ursula Mayer, Wojtek Bąkowski, Norbert Delman, Lola Gonzales czy Katarzyna Krakowiak. Posługując się różnymi mediami (m.in. performans, instalacja, sound art) artyści będą eksplorować wątki związane z architekturą, historią i przestrzenią Brzeźna, z procesami wspólnotowymi i relacjami międzyludzkimi.

Jak co roku, większość prac prezentowanych podczas festiwalu będzie miała charakter site-specific. W programie nie zabraknie również oprowadzań po instalacjach z kuratorką i przewodnikami. Tradycyjnie program NARRACJI dopełnią projekty edukacyjne dla najmłodszych odbiorców, a wieczory uczestnicy wydarzenia spędzą w specjalnie zaaranżowanym Klubie Festiwalowym, który tym razem mieścić się będzie w przestrzeni dawnego Klubu Balladyna przy al. Hallera 232. Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska zapraszają do odkrywania Brzeźna poza sezonem.

Główna oś opowieści o Brzeźnie będzie prowadzić zarówno przez prawdziwe, jak i te funkcjonujące jedynie w legendach historie o uzdrowiskowym charakterze dzielnicy. Przywołanie atmosfery kurortu wykroczy poza nostalgiczną, teatralną mistyfikację i nie będzie prostym przypomnieniem świetności dawnego kąpieliska, gdzie w Domu Zdrojowym bawili kapitanowie i admiralicja. Powrót do legendy kurortu to przede wszystkim próba zweryfikowania wyobrażeń o przeszłości dzielnicy oraz skonfrontowania ich z rzeczywistością i potrzebami mieszkańców Gdańska – tak tegoroczną edycję NARRACJI zapowiada ich kuratorka, Anna Czaban.

Anna Czaban – kulturoznawczyni, kuratorka, facylitatorka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 2009-2015 kuratorka i autorka wydarzeń artystyczno-społecznych w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (m.in. wystaw „Miłość do tego, co naturalne”, „Poręczne”, „W stronę instytucji krytycznej” oraz projektu „Lokalsi”). Współredaktorka obszernego tomu o polskich praktykach kuratorskich „Zawód: Kurator” (2014). Współpracuje z Fundacją Inna Przestrzeń (One Caucasus, Gruzja oraz Transkaukazja, Warszawa). Od 2015 r. kuratorka projektów społecznych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie („Archipelag Jazdów”, „Ogród Miejski Jazdów”).


NARRACJE od 2009 roku eksplorują miejskie wątki i historie. Każdej jesieni artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną nadają gdańskim dzielnicom nowy kontekst. Kuratorami NARRACJI byli dotychczas: Bettina Peltz (2009-2011), Steven Matijcio (2012), Rob Garrett (2013), Anna Witkowska i Adam Witkowski (2014), Anna Smolak (2015) oraz Stach Szabłowski (2016). Przez lata festiwal zagościł na Starym i Głównym Mieście oraz na terenie Stoczni Gdańskiej, na Dolnym Mieście, Długich Ogrodach, we Wrzeszczu, Nowym Porcie i na Biskupiej Górce. Kuratorką 9. edycji festiwalu jest Anna Czaban, której NARRACJE 17 i 18 listopada 2017 r. opanują nadmorskie Brzeźno.

Festiwal organizuje Instytut Kultury Miejskiej we współpracy z Gdańską Galerią Miejską.

Powiązane projekty