Instytut kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

9 listopada 2017, 18:00 - 9 listopada 2017, 20:00

Jak wyglądało życie w Brzeźnie w XIX wieku? Co oferował kuracjuszom Dom Zdrojowy? Kto przyjeżdżał wypoczywać wśród szumu morza i drzew, kto słuchał tu koncertów i spacerował po molo? O specyfice i przeszłości kurortu opowie Dorota Kuś, miłośniczka Brzeźna, autorka publikacji dotyczących dzielnicy. Wykład odbędzie się w siedzibie IKM 9 listopada o godz. 18.00, a już 17 i 18 listopada Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańska Galeria Miejska zapraszają na brzeźnieńską odsłonę Festiwalu NARRACJE „Poza sezonem”.

Poza wykładem widzimy się na Festiwal Narracje #9 „Poza Sezonem” w Brzeźnie. Dołączcie do wydarzenia!
www.narracje.eu
#NARRACJE2017

O wykładzie:
W XIX wieku kąpiele morskie uważane były za kurację poprawiającą stan zdrowia i samopoczucie. Efektywność tych zabiegów szybko sprawdzić mogli goście Brzeźna, bo już w 1803 r. powstał tu pierwszy zakład kąpielowy na Pomorzu Gdańskim. Kąpielisko rozwijało się również podczas wojen napoleońskich, kiedy to francuski generał Jean Rapp polecił wybudowanie na brzeźnieńskiej plaży domu kąpielowego. Infrastruktura Brzeźna stopniowo się rozwijała: powstała gospoda, wyrastały eleganckie wille i pensjonaty, w 1890 r. wybudowano Dom Zdrojowy, a w 1899 r. 100-metrowe molo.

Jakie atrakcje czekały na kuracjuszy? Ciepłe kąpiele w morskich wannach (woda morska doprowadzana była do zakładu kąpielowego i podgrzewana), i tzw. zimne kąpiele, w morzu. Spacery po pięknym ogrodzie i parku zdrojowym oraz koncerty w muszli koncertowej. Oferowano także kąpiele w piasku, kąpiele z ekstraktu igliwia, masaże, gimnastykę leczniczą oraz kuracje na powietrzu, na słońcu i dietetyczne. Na początku XX wieku pobyt w kurorcie uatrakcyjniała Hala Plażowa, oferując gościom sale bankietowe i kawiarniane, pokój muzyczny, pokoje bilardowe i towarzyskie; w Brzeźnie pojawiło się również molo, do którego dopływały parowce z Gdańska. Modne stało się wówczas żeglowanie, gra w tenisa i krykieta oraz jazda na rowerze – opowiada Dorota Kuś.

Brzeźno – pierwsze kąpielisko Wybrzeża Gdańskiego | wykład Doroty Kuś | Wydarzenie towarzyszące Festiwalowi NARRACJE „Poza sezonem”

Data: 9.11, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej


NARRACJE od 2009 roku eksplorują miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną gdańskich dzielnic nadają codziennym miejscom nowy kontekst. Festiwal odbywa się jesienią, kiedy większość działań artystycznych wkracza do galerii i instytucji. NARRACJE dają powód, by w dwa listopadowe wieczory wyjść z domu i odkrywać miasto na nowo.


Patroni medialni: Aktivist!, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co jest Grane 24, K-Mag, Magazyn Szum, Notes na 6 Tygodni, TVP Kultura, Trójmiasto.pl.

Festiwal NARRACJE „Poza sezonem”, 17 – 18 listopada 2017, Gdańsk-Brzeźno

www.narracje.eu | www.facebook.com/NarracjeGdansk/

Kuratorka: Anna Czaban

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej www.ikm.gda.pl, | Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska www.ggm.gda.pl

Powiązane projekty