W sieni IKM odbędą się trzy pokazy filmowe w ramach Tygodnia Niemieckiego organizowanego przez Teatr Szekspirowski. Poniżej znajdą Państwo opisy i zapowiedzi filmów.

 

22 października, 18:00

Ci, którzy żyją i umierają

reż. Barbara Albert

25-letnia Sita mieszka w Berlinie, studiuje, ma pracę w programie telewizyjnym, oczekuje wiele od życia. Przez przypadek znajduje zdjęcie dziadka w mundurze SS i wbrew woli ojca zaczyna badać historię rodziny. Wówczas wszystko się zmienia. Sita wyrusza w podróż nie tylko w przeszłość swoich najbliższych podczas drugiej wojny światowej, ale także w otchłań współczesnej Europy. Film Barbary Albert podejmuje temat kolejnego pokolenia, które musi dźwigać ciężar Holocaustu.

23 października, 17:00

Hanna Arendt

reż. Margarethe von Trotta

Fascynująca filozofka Hanna Arendt jest ukazana nie tylko jako słynna myślicielka, ale głównie jako kobieta z trudną przeszłością, spowitą mrokiem nazistowskiego terroru, zawsze poszukująca prawdy, którą uznaje za najcenniejsze dobro. Film porusza najważniejsze wydarzenie w jej życiu – relacjonowanie dla magazynu New Yorker izraelskiego procesu nazistowskiego zbrodniarza Adolfa Eichmanna, zakończone serią kontrowersyjnych artykułów. Reżyserka, Margarethe von Trotta, tworzy nieoczywisty portret Arendt, który każdy z widzów musi zinterpretować samodzielnie.

 

24 października, 18:00

Feniks

reż. Christian Petzold

Film opowiada historię Nelly Lenz, niemieckiej Żydówki ocalonej z Holokaustu, która opuściła Auschwitz okaleczona psychicznie i fizycznie, ze zmasakrowaną twarzą. Po wielu operacjach plastycznych, które zmieniają jej fizjonomię nie poznaje jej własny mąż. Mimo to, mężczyzna proponuje Nelly, by udawała jego zmarłą żonę. Kadry filmu są ilustrowane niesamowitą muzyką Stefana Willa i zabierają widza w podróż do świata klasycznego kina noir i to w jego najlepszym, hitchcockowskim wydaniu.

Na wszystkie pokazy filmowe wstęp bezpłatny. Nie wymagamy zapisów.

Program Tygodia Niemieckiego