Co skrywa w sobie zbudowany z rozmachem gmach Dyrekcji Kolei w Gdańsku? Czy wnętrzne bardzo sie zmieniło? Jakie historie ze sobą niesie? Tego dowiemy się na kolejnym wykładzie z cyklu Architektura Gdańska już 21 stycznia o godz. 12.00.

Budynek, który zobaczymy  przy dzisiejszej ulicy Dyrekcyjnej 2-4 od zawsze należał do kolei. Gmach wzniesiono na działce, gdzie jeszcze w XX wieku stał lazaret, a autorem samej idei tego, jak obiekt ma wyglądać, i jego głównym projektantem był Alexander Rüdell, główny radca ds. Budownictwa Kolejowego w Królewskich Kolejach Pruskich.

O cyklu Architektura Gdańska

Chcemy opowiadać na kolejnych spotkaniach o kulturowej, społecznej i artystycznej tożsamości Gdańska kreowanej przez jego architekturę, urbanistykę czy sztukę ogrodową, zapraszając do dyskusji w miejscu nasyconym historią tj. dawnej kamienicy opatów pelplińskich, którą ominęła wojenna pożoga, zaś dziś jest siedzibą Instytutu Historii Sztuki UG.

Cykl comiesięcznych sobotnich wykładów, w godzinach 12.00-14.00 ma stać się okazją do wspólnego namysłu historyków, badaczy architektury i sztuki, miłośników dziejów miasta i mieszkańców nad dawnym dziedzictwem artystycznym, losami budynków, dzieł i ludzi, różnorakimi tradycjami, mitami czy anegdotami.


Wykład Gmach Dyrekcji Kolei w Gdańsku – barok wilhelmiński w sercu Hanzy / mgr Katarzyna Anna Wojtczak (Instytut Historii Sztuki UG).

Miejsce wykładu: ul. Bielańska 5, 80-952 Gdańsk (na tyłach Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej), sala im. prof. Konstantego Kalinowskiego, I piętro.

21 stycznia 2017 r. | godz. 12.00 | Wstęp wolny.

Powiązane projekty