Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

25 stycznia 2018, 18:00 - 25 stycznia 2018, 19:30

Tym razem, w ramach cyklu koLEKCJE zapraszamy na rozmowę z gdańską kuratorką, pełnomocniczką ds. powstania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Gdańsku a prywatnie również kolekcjonerką polskiego designu lat 60. – Anetą Szyłak. Rozmowę 25 stycznia o 18.00 poprowadzi Kora Kowalska.

Kolekcjonowanie to hobby, pasja, ale dla niektórych to także praca. Czym różni się budowanie kolekcji prywatnej od instytucjonalnej — czy w ogóle można to jakoś porównać? Czy to już mieszanie pracy z życiem prywatnym, czy właśnie odskocznia?

W moim domu jest dużo współczesnej sztuki. Nie kolekcjonuję jej tak jak wzornictwa, jej obecność to dokument współpracy i przyjaźni z artystami. Harmonogram artystycznych fascynacji i decyzji. Teraz żyje w harmonii z przedmiotami użytkowymi, budując pewien rodzaj nastroju niemożliwy do osiągnięcia w muzeum i galerii. Jest częścią nie tylko mojej pracy, ale też życia. W każdym dziele kryje się jakaś historia, którą znam inaczej, niż widz na wystawie. W pewnym sensie ich autorzy zawsze są ze mną – opowiada Aneta Szyłak na portalu patyna.

 

Aneta Szyłak jest kuratorką wystaw mieszkającą w Gdańsku. Obecnie powierzono jej założenie muzeum sztuki współczesnej na terenach postoczniowych w ramach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Indywidualnie i w zespołach przygotowała szereg międzynarodowych wystaw w Polsce i za granicą, między innymi Nowym Jorku, Berlinie, Helsinkach, Wiedniu i Londynie. Jest prezeską Fundacji Alternativa organizującej Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa i byłą dyrektorką-założycielką takich instytucji jak Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia czy Instytut Sztuki Wyspa. Jej praca doktorska przygotowywana na Goldsmiths w Londynie poświęcona jest praktykom kuratorskim w Stoczni Gdańskiej.


Moje hobby – zbieram rzeczy, 25 stycznia, godz. 18.00, sień IKM.

Spotkanie cyklu koLEKCJE z Aneta Szyłak, prowadzenie Kora Kowalska.