Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

30 stycznia 2018, 18:00 - 30 stycznia 2018, 19:30

Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma. Pierwsze spotkanie w 2018 roku poprowadzi 30 stycznia o godz. 18.00 Aneta Kwiatkowska z PAN Biblioteki Gdańskiej. Opowie o historiach kryjących się za drukami ulotnymi Wolnego Miasta Gdańsk. Wstęp wolny.

Druki ulotne – dokumenty życia społecznego. Pod tą nazwą kryją się plakaty, afisze, ulotki i wiele innych rodzajów druków, które przedwojenni gdańszczanie otrzymywali na ulicach, mijali naklejone na słupach ogłoszeniowych. Przetrwało ich do dziś bardzo niewiele. Większość legła pod gruzami miasta, wypaliła się w ruinach. Nieliczne, które pozostały przechowywane są między innymi w PAN Bibliotece Gdańskiej.

Przedwojenne reklamy, plakaty, foldery i ulotki stanowią barwny element układanki tego, jacy byli ówcześni gdańszczanie, pokazują ulotny element życia miasta, którego już nie ma – mówi Aneta Kwiatkowska z PAN Biblioteki Gdańskiej.

Instytut Kultury Miejskiej prowadzi serwis www.szukamy.org, w którym prezentuje zasoby domeny publicznej. Jednym projektów związanym z serwisem są Wyszukane – pamiątki z Gdańska z motywami graficznymi twórczo wykorzystującymi przedwojenne ryciny, reklamy, ogłoszenia z gdańskich gazet okładki folderów. Pamiątki i źródła, z których powstały można zobaczyć na: www.szukamy.org/wyszukaneoraz kupić w IKM.

Aneta Kwiatkowska – ukończyła historię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Gdańskim; kustosz w Pracowni Dokumentów Życia Społecznego w PAN Bibliotece Gdańskiej. Jej zainteresowania naukowe to: druki ulotne, historia życia codziennego, język perswazji. Jest członkinią Pracowni Badań nad Literackimi, Kulturowymi i Językowymi Obrazami Gdańska Na Przestrzeni Wieków Gedaniana.


Akademia Gdańska | Wolne Miasto ulotnie – wykład Anety Kwiatkowskiej

Data: 30 stycznia, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wstęp wolny

Powiązane projekty