Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

8 lutego 2019, 11:00 - 8 lutego 2019, 12:00

Z jakich miejsc i dzielnic pochodzą uczestnicy wydarzeń? W jaki sposób docierają do instytucji? Skąd dowiadują się o ofercie kulturalnej? Czy gdańska publiczność jest zorganizowana czy raczej spontaniczna? Odpowiedzi na te pytania dostarcza raport ze wspólnego badania publiczności gdańskich instytucji kultury. Prezentacja dla zainteresowanych przedstawicieli mediów oraz przedstawicieli instytucji odbędzie się 8 lutego o godz. 11.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.

Na początku 2018 roku Obserwatorium Kultury w IKM zaprosiło do udziału we wspólnym badaniu instytucje kultury działające w Gdańsku. Pracownicy 19 jednostek, pod opieką merytoryczną dr Natalii Brylowskiej z IKM, włączyli się do pracy nad koncepcją badania, które miało dostarczyć im wiedzy użytecznej w codziennej pracy – planowaniu działań i komunikacji z uczestnikami kultury w Gdańsku.

Realizacja badania została powierzona gdańskiej firmie badawczej Danae. Od sierpnia do listopada 2018 roku ankieterzy przeprowadzili bezpośrednie wywiady kwestionariuszowe (TAPI – wspierane użyciem tabletu) z 2032 osobami uczestniczącymi w wydarzeniach kulturalnych: wystawach, spotkaniach autorskich, spektaklach, koncertach, festiwalach itp.

Gdańska publiczność stawia na indywidualność czy towarzyskie przeżycia? Co najczęściej motywuje ją do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych? W jaki sposób ta sama grupa uczestników łączy oferty różnych instytucji w swoim życiu kulturalnym? Odpowiedzi na wiele nurtujących pracowników kultury pytań znajdują się w prezentowanym raporcie.

Instytucje, które wzięły udział w badaniu: Hevelianum, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańska Galeria Miejska, Gdański Teatr Szekspirowski, Klub ŻAK, Teatr Miniatura, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Opera Bałtycka, Teatr Wybrzeże, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Gdański Archipelag Kultury, Cappella Gedanensis, Schola Gedanensis, Instytut Kultury Miejskiej.

Powiązane projekty