Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

21 lutego 2019, 18:00 - 21 lutego 2019, 20:00

Tematem najbliższego spotkania Non-fiction w IKM jest (nie)obecność kobiet w przestrzeni historycznej i polskiej narracji. Rozmówczyniami będą Anna Kowalczyk, dziennikarka, blogerka i autorka książki „Brakująca połowa dziejów” oraz Joanna Kuciel-Frydryszak, dziennikarka i autorka książki „Służące do wszystkiego”. Prowadzenie: Przemysław Czaja. IKM zaprasza 21 lutego o godz. 18.00. Wstęp wolny.

„Brakująca połowa dziejów” (Wydawnictwo W.A.B) to historia Polski napisana z perspektywy kobiet przez znaną dziennikarkę i blogerkę – Annę Kowalczyk, wzbogacona rysunkami Marty Frej. Autorka opisuje fascynujące losy i dokonania kobiet zamieszkujących ziemie polskie, począwszy od czasów przedchrześcijańskich aż po współczesność. Opowiada o dziejach emancypacji kobiet, ich warunkach życia oraz funkcjach społecznych, a także o tym, dlaczego zabrakło dla nich miejsca na kartach historii i w zbiorowej pamięci.

„Służące od wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak (Wydawnictwo Marginesy) to pierwsza w naszym kraju książka, która opowiada o losach kobiet pracujących w Polsce w charakterze służących. To także opowieść o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami, o różnicach klasowych, tarciach i o zmieniającym się społeczeństwie.

Non-fiction w IKM to cykl spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. Od grudnia do maja w Instytucie Kul-tury Miejskiej będzie możliwość spotkać i porozmawiać z autorami najgłośniejszych polskich książek non-fiction. Autorzy będą naszymi przewodnikami po reporterskim świecie, poznamy kulisy ich pracy, zgłębimy najbardziej intrygujące tematy. Będą to tematy przekrojowe, a książka – reportaż – stanie się jedynie punktem wyjścia.

Powiązane projekty