Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

25 października 2019, 17:00 - 25 października 2019, 20:00

Jestem drzewem – wykłady, warsztaty, gra terenowa w Parku Steffensa
25 października 2019 r., godz. 18.00-20.00
Organizatorka: Kamila Chomicz
Prowadzenie: Anna Golędzinowska, Kamila Chomicz, Natalia Recław i Jowita Kurach z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej

Co wiemy o naszej „miejskiej dżungli”? Kamila Chomicz zaprasza na pierwsze spotkanie w ramach projektu Miasto Drzew, którego celem jest odkrywanie przyrody w mieście. 25 października w Sieni Instytutu Kultury Miejskiej można będzie wysłuchać „zielonych” prelekcji  oraz własnoręcznie ozdobić koszulkę lub torbę grafikami z drzewami i miastem.

Możemy poznawać przyrodę w mieście na różne sposoby. Zbierać historie i wiadomości na temat starych drzew i ich mieszkańców, poznawać sieci połączeń i komunikacji międzygatunkowych. Doświadczać przyrody, z którą mamy styczność na co dzień. Do tego chce zachęcić organizatorka Miasta Drzew.

Zawsze lubiłam Trójmiasto i Gdańsk, bo było to zielone miasto. Bliskie morza i lasów. Wyróżniało je niezabetonowane nabrzeże,  stare drzewa i zjawiskowa „wyspa żab”, którą niestety, kilka lat temu zalał beton – opowiada Kamila Chomicz, organizatorka.

Prelekcje

25 października od godz. 17:00 można będzie wysłuchać następujących prelekcji:

Natalię Recław: O życiu z perspektywy drzewa
Jowita Kurach: Drzewa ludziom (Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej)
Anna Golędzinowska: Rola drzew w planowaniu przestrzeni miejskich
Kamila Chomicz – 7 drzew z Parku Steffensa (omówienie gry terenowej)

Gra terenowa

Gra terenowa odbędzie się w Parku Steffensa, jej zasady przybliży Kamila Chomicz podczas swojej prelekcji 25 października. Goście otrzymają karty do gry terenowej, na której oznaczymy stare drzewa z kodami QR. Każdy kod to nagranie wideo o danym drzewie. Zadaniem uczestników gry będzie odnalezienie drzew oraz przygotowanie relacji na stronie projektu.

Warsztaty zdobienia koszulek i toreb

Podczas spotkania zapraszamy do własnoręcznego ozdobienia koszulek lub toreb wizerunkami drzew i miasta. Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Można przynieść swoje własne koszulki i bawełniane torby, ale organizatorka również zapewni materiały i szablony do odbicia.

O organizatorce: 

Kamila Chomicz – studiowała biologię na UG i reżyserię na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Jest autorką niezależnych krótkich filmów dokumentalnych, w których stara się przedstawić różnych ważnych dla niej bohaterów. W rozmowach z nimi szuka intymności. Interesują ją granice pomiędzy tym co widzialne i wyobrażone, zastanawia obecność tradycji i korzeni w kulturze współczesnej. Wiedzę na ten temat stara się poszerzyć poprzez organizacje wydarzeń kulturalnych oraz przez dokumentację fotograficzno filmową wybranych rytuałów, pieśni i sylwetek twórców ludowych w Polsce i na świecie. Fascynuje ją tożsamość ludzi i miejsc, ich uwarunkowania społeczne oraz możliwości samostanowienia o sobie, poczucia wolności.Fotografuje i tworzy video obrazy, wizualizacje do spektakli teatralnych. Współpracowała z Europejskim programem River Cities – zrealizowała 4 krótkie filmy dokumentalne o przestrzeniach nadrzecznych w Lwowie(Ukraina), na Wyspie Oland (Szwecja), we Wiedniu (Austria) i w Gdańsku. Stypendystka programy artystycznego dla zagranicznych artystów w Meksyku. Autorka filmu dokumentalnego o Donii Emilii znachorce z Bacalar, (Meksyk) i Kazimierze Sałek z Kolbud. Swoje filmy i zdjęcia Kamila prezentowała na licznych wydarzeniach kulturalnych, wystawach i spotkaniach w Polsce i na świecie między innymi w Mexico City, Warszawie, Lizbonie, Hong Kongu, Kopenhadze, Pradze, etc. Współpracowała z różnymi artystami wizualnymi, muzykami i tancerzami.

Ada Dobrzelcka – zajmuje się głównie malarstwem, tworzeniem obiektów site-specific oraz instalacji. W swoich pracach inspiruje się szeroko pojętym światem organicznym. EDUKACJA1999-2004 r. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, kierunek Fotografia Artystyczna. 2004-2010 r. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
 Dyplomw pracowni malarstwa prof. Teresy Miszkin, Aneks w pracowni serigrafii prof. Aleksandra Widyńskiego.WYBRANE WYSTAWY I OSIĄGNIĘCIA, 2014 – Streetwaves , instalacja pt.”Na mojej małej wyspie na wznak jak chmura leżę”, Gdańsk, 2013, – ”Sekret”, Instalacja w ramach Międzynarodowego Festiwalu “Narracje 5”, Gdańsk- Wystawa ,,Junge Kunst aus Polen, Malerei aus Pommern’’ – Kiel, Niemcy- Projekt “Znikający Klub”, Instalacja “Wszystko na zawsze”, Dawna Szkoła Pielęgniarek, Gdańsk2012, – Realizacja autorskiego projektu ,,Opowieści Niesamowite IV” – edycja zimowa – Las przy ulicy Polanki 125, Gdańsk, – Wystawa ,,Junge Kunst aus Polen, Malerei aus Pommern’’ – Hilpoltstein, Niemcy – Wystawa ,,Junge Kunst aus Polen, Malerei aus Pommern’’- Norymberga, Niemcy – Realizacja autorskiego projektu „ Opowieści niesamowite III”-edycjajesienna- LasprzyulicyPolanki125,Gdańsk-Wystawa“JungeKunstausPolen”-Neustrelitz,Niemcy
 W-ystawa zbiorowa, Spichlerz Sztuki, Wejcherowo – Realizacja autorskiego projektu „ Opowieści niesamowite II”- edycja letnia – Las przy ulicy Polanki 125, Gdańsk – Streetwaves , instalacja pt.” Habitat”, Gdańsk – Realizacja autorskiego projektu „ Opowieści niesamowite I”- edycja wiosenna – Las przy ulicy Polanki 125, Gdańsk 2011 -Udział w wystawie „ Dwunastki”, Platerówka,

Natalia Recław – z zamiłowania i zawodu biologiem. Szerzenie wiedzy to jej pasja, a słowa Konfucjusza to myśl przewodnia w nauczaniu. Od ponad ośmiu lat zajmuje się edukacją przyrodniczą. Zaczynała od czynnego uczestnictwa w przygotowaniach i prowadzeniu stanowisk m.in. na Bałtyckim Festiwalu Nauki, Pikniku Naukowym, Nocy Biologów i Dniu Otwartym Wydziału Biologii. Następnie podczas ponad dwuletniej pracy w firmie Altereco opracowywała scenariusze warsztatów z dziedziny biologii, chemii oraz fizyki, które później prowadziła w szkołach, domach kultury, świetlicach i w terenie, wykonując z dziećmi ekscytujące eksperymenty badawcze. Obecnie kontynuuje zamiłowanie edukacyjne w Centrum Hewelianum, gdzie jako referent ds. edukacji przyrodniczej przygotowuje i prowadzi ekologiczne zajęcia, warsztaty, terenówki oraz wydarzenia okolicznościowe dla osób w każdym wieku.

Powiązane projekty