Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

4 lutego 2019, 10:00 - 4 lutego 2019, 14:30

Na jakich gdańskich budynkach znajdziemy biały? Jaką funkcję pełnił pierwotnie obecny budynek Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Okopowej 15? Co znajduje się w Baszcie Białej? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spacer połączony z grą miejską z zagadkami, czyli Gdańskie Miniatury. Szkoły i grupy zorganizowane 4 lutego (wymagane zapisy: miniatury@ikm.gda.pl).

– Biały kojarzy nam się pozytywnie z początkiem życia, niewinnością czy czystością. Jest też ważna barwą w architekturze. Podczas spaceru poszukamy wspólnie w jakich budynkach ukryty jest kolor biały oraz odpowiemy na pytania w quizie. Opuścimy Główne Miasto i udamy się na znajdujące się nieopodal Stare Przedmieście – zapowiada Margareta Sobczak z Instytutu Kultury Miejskiej.

Na trasie spaceru znajduje się m.in. obecna siedziba Komendy Wojewódzkiej Policji. Obiekt zbudowano w latach 1903-1905 dla Krajowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tuż obok mieści się jeden z przykładów architektury modernistycznej w Gdańsku, w którym działało przedsiębiorstwo hydrologiczne. Kolejnym zabytkiem jest Kościół Menonitów (obecnie zielonoświątkowy) położony u stóp Biskupiej Górki, a zbudowany w 1819 roku. Tuż przy świątyni wzniesiono także plebanię oraz przytułek. Obecnie kościół i plebania służą Zielonoświątkowcom, a w dawnym przytułku znajdują się mieszkania. Na szlaku posłuchamy również historii Baszty Białej przy ul. Augustyńskiego 3, która wchodziła w skład dawnych fortyfikacji miejskich. W 1945 roku została uszkodzona. Po wojnie jej wnętrze wykorzystywano jako magazyn soli, którą zimą posypywano ulicę, licznie zamieszkiwały tu również gołębie. Ostatecznie gospodarzem baszty w 1984 roku został Klub Wysokogórski, który przeprowadził remont niszczejącego zabytku.

04.02 | pn | 10:00, 11:30, 13:00 | Gdańskie Miniatury „Kolory Gdańska – detale architektoniczne Głównego i Starego Miasta. Wiele odcieni bieli | gra miejska i spacer dla szkół | zapisy: http://gdanskieminiatury.ikm.gda.pl/zapisy-na-spacer/ | Oprowadza: Ewa Czerwińska

Powiązane projekty