Jakie są doświadczenia miast kreatywnych? Gdzie jest w nich sztuka? Dyskusja, w której udział wezmą przedstawiciele świata biznesu i kultury z Polski i z Austrii, zakończy cykl spotkań i warsztatów Kultura Spotyka Biznes realizowany przez Instytut Kultury Miejskiej. Spotkanie odbędzie się 27 października o godz. 18.00 w Sztuce Wyboru przy ul. Słowackiego 19.

Idea miast kreatywnych od kilku lat pojawia się w coraz większej liczbie strategii miejskich jako sposób na rozwój dzielnic i podniesienia jakości życia ich mieszkańców. – Podczas dyskusji, w ślad za autorem koncepcji klasy kreatywnej, Richardem Floridą, krytycznie przyjrzymy się konsekwencjom i mechanizmom działań związanych z rozwojem miast kreatywnych – zapowiada Natalia Brylowska z Instytutu Kultury Miejskiej.

Ciekawym przykładem działania inwestora prywatnego w przestrzeń miejską (nieczynną fabrykę pieczywa) będzie opowieść Waltera Asmusa na temat zmiany Ankerbrotfabrik (www.brotfabrik.wien) w przestrzeń przeznaczoną dla kultury. Ten fragment spotkania odbędzie w formie wideokonferencji z Wiedniem w ramach Dni Austrii.

Spojrzymy na problem z perspektywy działania w przestrzeni miast dwóch obszarów aktywności koniecznych do rozwoju miasta kreatywnego – kultury i sztuki oraz biznesu. Szczególnie przyjrzymy się temu, co dzieje się na ich styku. Podczas dyskusji podejmiemy próbę odpowiedzi na pytania dotyczące tego, czy rzeczywiście idea miasta kreatywnego jest metodą, którą można zastosować w każdym miejscu? Jakie są konsekwencje rozwijania polityk publicznych wokół tej idei? Czy w kreatywnych miastach żyje się lepiej, a jeśli tak, to dlaczego? – mówi Brylowska.

W dyskusji wezmą udział:

  • dr Marcin Poprawski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Regionalnego Obserwatorium Kultury w Poznaniu, autor badań dotyczących polityk kulturalnych, lokowania nowych instytucji kultury i efektu „creative spillovers”,
  • Magdalena Smolak, Startup Community Manager z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter,
  • Maciej Mazerant, redaktor naczelny Magazynu Purpose, który opisuje działania branży kreatywnej,
  • Stanisław Szultka, autor badań dotyczących powiązań między sektorem kultury a przemysłami kreatywnymi w Polsce,
  • Agata Wittchen-Barełkowska, prezeska NU Foundation z Poznania zajmującej się wspomaganiem biznesowym sektora kultury i sztuki oraz łączeniem środowisk kultury i biznesu,
  • Maciej Trzebeński Dyrektor Fabryki Sztuki w Łodzi, który podzieli się doświadczeniami praktycznymi dotyczącymi przestrzeni postindustrialnych wykorzystywanych na cele artystyczne i kulturalne w Art Inkubatorze,
  • Walter Asmus (gość w ramach Dni Austrii), prywatny inwestor z Wiednia, który powołał do życia Ankerbrotfabrik.

Wydarzenie jest częścią programu Kultura spotyka biznes dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Rozwój sektorów kreatywnych”.

Więcej informacji: 

www.kulturaspotykabiznes.pl

——

Miasta kreatywne – nieudany eksperyment? jak kultura spotyka biznes w mieście 

Dyskusja podsumowująca projekt Kultura Spotyka Biznes

Data: 27 października, godz. 18.00

Miejsce: Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19, Gdańsk – Wrzeszcz

 

Powiązane projekty