Gdańsk
Kurator 10. edycji Festiwalu NARRACJE, Piotr Stasiowski, oraz organizatorzy wydarzenia, Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska, zapraszają do składania propozycji projektów artystycznych. Spośród nadesłanych koncepcji wybrane zostaną prace, które zrealizujemy w ramach tegorocznej odsłony festiwalu 16 i 17 listopada w Gdańsku Oliwie. Propozycje prac należy przesyłać drogą mailową do 30 czerwca na adres info@narracje.eu.
Dla osób rozważających zgłoszenie swojej pracy do konkursu zorganizowany zostanie specjalny spacer z kuratorem. Zainteresowanych zapraszamy 21 maja o godz. 18.00 przed budynek Rady Dzielnicy Oliwa (ul. Opata Jacka Rybińskiego 10), skąd wyruszymy przyjrzeć się bliżej interesującym zakątkom dzielnicy. Obowiązują zapisy: info@narracje.eu. Jednocześnie zachęcamy zainteresowanych do wcześniejszego zapoznania się z koncepcją kuratorską tegorocznej edycji festiwalu.
Tytuł tegorocznych NARRACJI Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie, jest cytatem z wiersza Rainera Rilkego z 1898 roku. Zakończenie utworu, z którego pochodzi przywołany fragment, powstało w Parku Oliwskim, gdzie natchniony pięknem letniej przyrody poeta napisał go wspólnie ze swoją przyjaciółką Lou Andreas-Salomé. Feeria barw, bogactwo życia, przepych willowej dzielnicy od wieków urzekają przybyszów i stanowią dumę jej mieszkańców. Wraz z artystami NARRACJI odwiedzimy Oliwę w dwa listopadowe wieczory, gdy z drzew opadną już liście, a słońce przesłonią gęste chmury. Chcemy, by zaprezentowane podczas festiwalu prace, spełniały funkcję sztucznych słońc, rozświetlających mroki jesiennej aury.
Jesteśmy zainteresowani zarówno projektami odnoszącymi się do bogatej historii dzielnicy, jak i inspirowanymi jej różnorodną współczesnością. Obecnie Oliwa jest urbanistyczną oraz społeczno-ekonomiczną wyspą, mieszczącą w sobie wszelkie cechy rozwiniętego polis. Znajdują się tu m.in. uniwersytet, szkoły, muzea, zoo, centra biznesowe i handlowe, katedra ze słynnymi organami czy wspaniały park. Oliwa zachowuje swój historyczny charakter, a jednocześnie stale się rozwija, zarówno pod względem ekonomicznym, jak społecznym i kulturalnym. Zwrócimy też uwagę na projekty prac podejmujących tematykę szerszą niż ta, którą wyznaczają ramy dzielnicy, np. na propozycje skupione wokół kwestii emigrantów, wykluczeń społecznych czy równości obywateli miasta.
Liczymy na projekty prac wykonanych w różnych technikach, takich jak wideo, instalacja, rzeźba czy interwencja. Warto pamiętać, że realizacje zaprezentowane zostaną w przestrzeni publicznej, zatem narażone będą na zmienne, listopadowe warunki atmosferyczne, których ewentualność już na poziomie projektowania należy wziąć pod uwagę. Ze względu na dużą rozległość dzielnicy trasa tegorocznych NARRACJI zamknięta zostanie w obszarze ulic: aleja Grunwaldzka, Kaprów, Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera, Stanisława Witkiewicza, Leśnej, Kwietnej, Starego Rynku, Opata Jacka Rybińskiego, Artura Schopenhauera.
Zgłoszenia należy przesłać mailowo do 30 czerwca w pliku pdf podpisanym: Imię_nazwisko_tytuł projektu_narracje2018 i powinno zawierać: opis projektu (do 1800 znaków), propozycję konkretnej lokalizacji, wizualizacje (szkice, zdjęcia, obrazy wklejone w jednym dokumencie pdf) lub poglądowe materiały filmowe, specyfikację techniczną, wstępną kalkulację kosztów, dane osobowe osoby zgłaszającej projekt.
Informacje o wybranych projektach zostaną podane najpóźniej w pierwszej połowie września na stronie Instytutu Kultury Miejskiej. Organizatorzy skontaktują się mailowo lub telefonicznie z autorami wybranych projektów.
Całkowite wynagrodzenie autora/autorów wybranego projektu zapewniane przez organizatorów wynosi 1500 (tysiąc pięćset) zł brutto. Budżet przeznaczony na produkcję wszystkich projektów wybranych w otwartym naborze to 15000 (piętnaście tysięcy) zł brutto. Osoby uczestniczące w otwartym naborze prosimy o wstępne oszacowanie kosztów produkcji swoich prac. O tym, ile prac zostanie wybranych zadecyduje kurator wraz z organizatorami festiwalu, średni budżet realizacji jednej pracy nie jest więc z góry określony. Ostateczne budżety projektów wybranych do realizacji ustalone zostaną po konsultacji z ich autorami.
KONCEPCJA KURATORSKA NARRACJE #10
Dostępna pod adresem: http://ikm.gda.pl/2018/05/
NARRACJE od 2009 roku eksplorują nowe miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną dzielnic Gdańska nadają codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalają odkryć je ponownie. Festiwal odbywa się jesienią, kiedy większość działań kulturalnych wkracza do galerii i instytucji. NARRACJE dają powód, by w dwa listopadowe wieczory wyjść z domu i odkrywać miasto na nowo.
Festiwal NARRACJE 10 „Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie”, 16 – 17 listopada 2018, Gdańsk-Oliwa | www.narracje.eu |www.facebook.com/
Kurator: Piotr Stasiowski
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej | Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska