Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Nowa kultura | spotkanie 20 marca godz. 17.30 | prowadzenie: Agata Bachórz, Krzystof Stachura
“Nowa kultura” to hasło, które pojawia się w ostatnich latach w różnych kontekstach, a niekiedy jest używane jako pewien wytrych w refleksji nad stanem współczesnego uczestnictwa w kulturze.
Podczas obrad zastanowimy się, na ile decydenci i działacze pola kultury powinni adaptować się do zachodzących procesów, a na ile mogą je modelować lub wręcz zmieniać. Przedyskutujemy potencjał demokratyzujący nowej kultury, ale również – jej ewentualne działanie wykluczające w stosunku do niektórych jednostek i grup. Przyjrzymy się też temu, w jaki sposób “nowa kultura” może się wpisywać w ogólne cele pomorskiej polityki kulturalnej.
Osoby prowadzące
Agata Bachórz – adiunkt w Zakładzie Antropologii Społecznej w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Jej zainteresowania naukowe dotyczą uczestnictwa w kulturze, stylów życia i antropologii jedzenia. Prowadziła badania na temat podróży do Rosji i ich powiązań z polską tożsamością (Rosja w tekście i w doświadczeniu. Analiza współczesnych polskich relacji z podróży, Kraków: Nomos 2013). Kierowała zespołowym polsko-islandzkim projektem na temat powiązań czasu wolnego i mobilności. Od kilku lat jest również członkinią zespołu badań nad kulturą powołanego w Gdańsku we współpracy Instytutu Kultury Miejskiej, Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i Uniwersytetu Gdańskiego. W ramach prac zespołu współtworzyła monografie na temat nowych modeli uczestnictwa w kulturze (2014), problemów środowiska artystycznego (2015) oraz hierarchii kulturowych (2016).
Krzyszof Stachura – socjolog i badacz społeczny. Adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Założyciel Ośrodka Badań i Analiz Społecznych. Jego głównymi obszarami zainteresowań są antropologia nowych technologii i praktyki uczestnictwa w kulturze. Publikował m. in. w “Kulturze Współczesnej” i “Przeglądzie Socjologii Jakościowej”. Członek zespołu badań nad kulturą powołanego w Gdańsku we współpracy Instytutu Kultury Miejskiej, Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i Uniwersytetu Gdańskiego. Współautor monografii poświęconych poszerzaniu się pola kultury (2012), nowych modeli uczestnictwa w kulturze (2014), problemów środowiska artystycznego (2015) oraz hierarchii kulturowych (2016). Członek Rady Kultury Gdańskiej przy Prezydencie Miasta Gdańska.
Harmonogram obrad stolikowych:
20.03 – Region I – Muzeum Zachodniokaszubskie
20.03 – Nowa kultura – Instytut Kultury Miejskiej
22.03 – Region II – Stacja Kultura w Rumi
23.03 – Region III – Scena Lalkowa im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie
24.03 – Edukacja kulturowa i kulturalna – Uniwersytet Gdański
28.03 – Sztuki wizualne – Akademia Sztuk Pięknych
29.03 – Literatura na Pomorzu – Uniwersytet Gdański
29.03 – Pieniądze i kultura – Pracodawcy Pomorza
30.03 – Muzyka alternatywna – SPATiF
31.03 – Kultura filmowa – Gdyńskie Centrum Filmowe
3.04 – Teatr i taniec – Teatr Wybrzeże
5.04 – Muzyka poważna – Nadbałtyckie Centrum Kultury
7.04 – Kultura na wsi – Kaszubski Uniwersytet Ludowy
10.04 – Off, czyli poza instytucjami – Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
11.04 – Polityki i strategie kulturalne – Instytut Kultury Miejskiej