Sztuka Wyboru
ul. J. Słowackiego 19
80-257 Gdańsk

5 kwietnia 2017, 13:00 - 5 kwietnia 2017, 15:00

Jak nowe instytucje kultury radzą sobie po otwarciu? Co decyduje o sukcesie, a co sprawia trudności? Jak inwestycje w kulturę wpływają na życie miast? Badacze z poznańskiego Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM przyjrzeli się instytucjom nowo utworzonym oraz tym, które przeniosły się do nowego budynku. Poddali analizie, między innymi, funkcjonalność budynku kulturalnego, zakorzenianie społeczne i dostępność dla publiczności, odbiór społeczny nowego obiektu, kulturę organizacyjną instytucji.

W środę, 5 kwietnia o godz. 13.00, autorzy raportu, Marcin Poprawski (koordynator naukowy badania) i Piotr Firych, odwiedzą Gdańsk na zaproszenie Instytutu Kultury Miejskiej.

REZERWACJA MIEJSC: https://raportnowelokowanie.evenea.pl/

Spotkanie w Sztuce Wyboru będzie okazją do lepszego poznania wniosków i rekomendacji z projektu badawczego. Uczestnicy spotkania zastanowią się też nad tym, jak sprawnie tworzyć nowe instytucje miejskie z korzyścią dla mieszkanek i mieszkańców. Spotkanie odbędzie się w Sztuce Wyboru (ul. J. Słowackiego 19, Gdańsk). Organizatorem spotkania jest Obserwatorium Kultury działające przy Instytucie Kultury Miejskiej.

Raport „Nowe lokowanie instytucji publicznych w miejskich ekosystemach kultury w Polsce” jest dostępny na stronie Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM: http://rok.amu.edu.pl/index.php/projekty-badawcze/raporty/

Instytucje poddane analizie w projekcie badawczym: Gdański Teatr Szekspirowski, Filharmonia Gorzowska, Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, Muzeum Śląskie, Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi, Brama Poznania ICHOT Centrum Interpretacji Dziedzictwa, Miejska Biblioteka Publiczna w Rumii – Stacja Kultura, Centrum Kultury Browar B we Włocławku.

Projekt badawczy zrealizował Związek Miast Polskich w ścisłym partnerstwie z Regionalnym Obserwatorium Kultury Uniwersytetu Adama Mickiewicza, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O zaproszonych gościach:
Marcin Poprawski – prodziekan Wydziału Nauk Społecznych UAM, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współzałożyciel i koordynator Regionalnego Obserwatorium Kultury – Centrum Badawczego UAM, od 2006 roku wykładowca na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą; doktor nauk humanistycznych, muzykolog, menedżer, współzałożyciel i do 2014 roku dyrektor festiwalu Akademia Gitary; autor publikacji z zakresu nauk o kulturze, zarządzania i estetyki, kierownik projektów badawczych w dziedzinie polityki kulturalnej i zarządzania w kulturze, ekspert w międzynarodowych projektach badawczych z zakresu audience development oraz sektorów kreatywnych, współautor strategii i szkoleń dla samorządów i instytucji kultury, ekspert Związku Miast Polskich, od 2013 roku wiceprezes międzynarodowej sieci instytucji badawczych i edukacyjnych ENCATC.

Piotr Firych – specjalista ds. mediów i komunikacji, doktorant w Instytucie Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, magister studiów międzynarodowych w obszarze komunikacji marketingowej oraz studiów latynoamerykańskich na Aalborg University w Danii; współautor szeregu opracowań badawczych i strategicznych z obszaru kultury; współpracownik Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM; gościnny wykładowca na Estonian Academy of Music and Theatre w Tallinnie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu strategii komunikacyjnych i nowych mediów; w latach 2013-2015 rzecznik prasowy wielkopolskiego festiwalu Akademia Gitary; pracował dla Polskiej Organizacji Turystycznej w Madrycie; posiada doświadczenie dziennikarskie.

Powiązane projekty