Czy książkę można napisać w kilka dni? Tak postawione pytanie należy zastąpić innym: jak napisać książkę w ekspresowym tempie?

Najkrócej można powiedzieć, że booksprint to szybkie pisanie książki. Nie ma nic nadzwyczajnego w przyspieszonych działaniach związanych z tworzeniem tekstów, jednak „bieg po książkę”, jak można określić omawiany termin, jest stosunkowo nowym pomysłem. Najistotniejsze wyróżniające go cechy to:
👉 krótki czas realizacji,
👉 zaangażowanie grupy ludzi
👉 określony temat.

🗓 Nasz czas realizacji: 25.05.2020 g.10-15
📋 Nasz temat: Rozmówki niemiecko-polskie Mikołaja Volckmara („Viertzig Dialogi ..”

Wspólne pisanie zaplanowaliśmy na 25. maja w g. 10-15, ale grupa seminaryjna pod kierownictwem dr Marta Jagelska Bieszk pracuje już od 22. kwietnia. Uczestnicy pracują nad tekstem poszukując inspiracji, zbierają materiały, konsultują się wzajemnie. Narzędziowo wspiera nas Edukator Medialny tj dr Grzegorz Stunża.

Dla lepszej komunikacji – założyliśmy grupę: Gdańska Gadka – zapraszamy!

Jeżeli zainteresował Cię temat, możesz dołączyć do wspólnego pisania – prosimy tylko o zgłoszenie przez formularz (link niżej).
UWAGA: kliknięcie „zainteresowana” a nawet „wezmę udział” nie oznacza, że faktycznie dołączyłeś/aś do wydarzenia 😉

💡 O czym możesz pisać?
Rozmówki Mikołaja Volckmara to fanstastyczne źródło wiedzy o historii miasta Gdańska, życiu codziennym jego mieszkańców, o językach obowiązujących w mieście. Jego zdigitalizowane egzemplarze to źródło do dalszych badań: nie tylko historycznych ale i językoznawczych, translatorskich, etnograficznych, … a także .. kaligrafii, fontów historycznych, mody, medycyny, obyczajów, .. a może ktoś z Państwa chciałby podejść do tematu z zupełnie innej strony? .. może zdigitalizowane i udostępnione poprzez manifest 3F egzemplarze rozmówek – inspirują do reflekcji nad przyszłością humanistyki cyfrowej i jej potencjale? Jesteśmy otwarci na nieszablonowe pomysły.

Zgłoszenia:
Prosimy wypełnij formularz – skontaktujemy się z Tobą.*
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=jcxPBgTNf0eX7DU_3CioJ56CVbSWOQxJokiwhWg1RWhUMzFPQ0JXUjQySzdCSDkwUk84OFBIQzhMOS4u

Teksty, które powstaną stworzą cykl artykułów pod wspólnym mianownikiem jakim będzie dzieło Mikołaja Volckmara. Te z nich, które zostaną zaakceptowane przez koordynatorki projektu: dr Martę Bieszk i Karinę Rojek, zostaną poddane redakcji, korekcie oraz przetłumaczone na język niemiecki. Będą one także punktem wyjścia do zorganizowania seminarium podsumowującego projekt Gdańska Gadka.
Wybrane**, gotowe teksty opublikujemy na stronach internetowych Instytutu Kultury Miejskiej.

* Organizator zastrzega sobie kontakt z wybranymi osobami
** Teksty do publikacji wybierać będą dr. Marta Bieszk, Karina Rojek.

Booksprint poprowadzą:

dr Marta Bieszk – absolwentka germanistyki UG (2007) oraz instrumentalistyki na Akademii Muzycznej w Gdańsku (2008), w 2012 obroniła doktorską pod kierunkiem prof. dr. hab. M. Szczodrowskiego Właściwości prozodyczne struktur fonetyczno-fonologicznych i ich relewancja w procesie komunikacji obcojęzycznej.

dr Grzegorz Stunża – Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Adiunkt w Pracowni Edukacji Medialnej w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się szeroko rozumianą edukacją medialną i edukacją kulturalną. Asystent koordynatora w projektach badawczych “Dzieci sieci – kompetencje komunikacyjne najmłodszych” i “Dzieci sieci 2.0 – kompetencje komunikacyjne młodych”. Poza pracą badawczą prowadzi warsztaty z zakresu edukacji medialnej i współtworzy materiały edukacyjne

Karina Rojek – koordynatorka Medialabowych projektów Instytutu Kultury Miejskiej: Akademia Nowych Mediów, Pracownia Nowych Mediów, Miasto: szukam!. Redaktorka serwisu popularyzującego domenę publiczną oraz biblioteki cyfrowe – www.szukamy.org. Angażuje się w upowszechnianie korzystania z otwartych zasobów w edukacji oraz w propagowanie idei otwartych instytucji kultury. Współtwórczyni projektu „wyszukane” – pamiątki z Gdańska inspirowane utworami z domeny publicznej.

Powiązane projekty