Zapraszamy na seminarium podsumowujące projekt “Gdańska Gadka”. 02 lipca 2020 roku, od 18.00 do 19.30 na kanale YouTube IKMGdansk! Przyczynkiem do naszej rozmowy będą XVII wieczne rozmówki niemiecko-polskie Mikołaja Volckmara, które były popularnym podręcznikiem do nauki języka.

Obecnie są dla nas źródłem wiedzy o języku, historii i zwyczajach tamtych czasów, ale też skłaniają do rozważań nad nauką języków obcych w ogóle. Wtedy i dziś młodzież uczy się języków. Jak zmieniły się (jeśli w ogóle) ich motywacje do nauki? Dlaczego młodzi Polacy chcą uczyć się niemieckiego a Niemcy polskiego? I czy na pewno chcą?

Formuła podręcznika typu “rozmówki” jest już dziś niepraktykowana. Zastąpiły je narzędzia jak Google Translate, które bardzo ułatwiają komunikację ale czy jednocześnie takie narzędzia nie demotywują do nauki? A skoro nie rozmówki, to co? Jakie teraz są trendy w nauce języków obcych?
Porozmawiajmy o tym jeszcze przed wyruszeniem w wakacyjne podróże!

Udział w rozmowie zapowiedziały:
Anna Mróz – Językoznawczyni, ekspertka w dziedzinie dwu i wielojęzyczności dzieci. Pracuje w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu w Greifswaldzie jako dydaktyczka języka polskiego i rosyjskiego oraz w ramach projektu „Język sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji – kluczem do komunikacji w Euroregionie Pomerania“. Prowadziła liczne seminaria i projekty poświęcone dwu- i wielojęzyczności dzieci, np. Gelebte Mehrsprachigkeit, Tydzień Wspierania Dwójęzyczności, Akademię Dwujęzyczności. Jest w Zarządzie SprachCafé Polnisch e.V.

Marta Florkiewicz-Borkowska – Nauczycielka języka niemieckiego, współopiekunka Samorządu Uczniowskiego, koordynatorka wielu projektów uczniowskich, trenerka edukacyjna oraz dyplomowana arteterapeutka. Współpracuje z wieloma instytucjami edukacyjnymi, prowadzi webinary i szkolenia związane z wykorzystywaniem technologii w edukacji oraz rozwijaniem kompetencji cyfrowych i medialnych. Prowadzi także szkolenia i warsztaty z zakresu rozwoju osobistego z elementami arteterapii. Jest nauczycielką roku 2017.

Rozmowę poprowadzą:

Kasia Kmita-Zaniewska – Kierowniczka Studiów podyplomowych Przygotowanie Pedagogiczne na Uniwersytecie Gdańskim.
Karina Rojek – koordynatorka projektu Gdańska Gadka.

Spotkanie realizowane przy wsparciu finansowym Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Instytut Kultury Miejskiej 2019