Zapisy mailowe: barbara.piorkowska@wp.pl – w treści wiadomości piszemy Spacer 1 lub Spacer 2 lub Spacer 1 i 2 – gdy chcemy skorzystać z obu (do czego autorka zachęca).
Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

17 października 2021, 11:00 - 17 października 2021, 13:30

Plener pisarski z Barbarą Piórkowską: w poszukiwaniu jesieni miejskiej (spacer)

17 października 2021 (niedziela) – w godzinach  11.00-13.30 – Spacer nr 1
25 października 2021 (poniedziałek) w godzinach 17.00 -18.00 –  Spacer nr 2 (a bezpośrednio po – w godzinach 18.00-19.30 – krótkie warsztaty twórczego pisania)

Zapisy mailowe: barbara.piorkowska@wp.pl – w treści wiadomości piszemy Spacer 1 lub Spacer 2 lub Spacer 1 i 2 – gdy chcemy skorzystać z obu (do czego autorka zachęca).
Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Jeśli aktywnie włączasz się w działania ekologiczne, kochasz zieleń i książki albo chcesz opisywać swoje botaniczne zainteresowania na Instagramie – zapraszamy na dwa „zielone” jesienne spacery literackie z pisarką i poetką Barbarą Piórkowską.

Mimo jesiennej pogody warto ruszyć w plener i znaleźć ślady miejsc w mieście wypełnionych roślinnością. Spacerom – wycieczkom będzie towarzyszyć przygotowany przez pisarkę Barbarę Piórkowską miniprzewodnik literacki – teksty przybliżające zieloną przestrzeń centrum Gdańska. Będą też ćwiczenia z twórczego pisania – do wykonania na miejscu oraz w domowym zaciszu.

Spacery tworzą minicykl – na pierwszym poznajemy przestrzeń zieloną, architekturę i różnorodne techniki opisu, na drugim, przy innej trasie, również zwiedzamy w ten sposób Gdańsk. Ponadto odczytujemy teksty zainspirowane poprzednią wycieczką i na wieńczących oba działania zajęciach poznajemy tajniki tworzenia tekstów.

Podczas spacerów nie tylko posłuchamy o roślinach w książkach, ale też poznamy strategie pisania o zieleni i kilka technicznych patentów na literacki opis, poćwiczymy, poeksperymentujemy, zobaczymy, w czym tkwi siła tworzenia zdań o tym, co się widziało, słyszało, wąchało – przeżyło. Natura jest fascynująca, warto ją opisywać – na blogu, w notatniku. Dodatkowo w grupie można się będzie podzielić refleksjami i zainspirować do dalszej pracy. Nabyte umiejętności, mam nadzieję, przydadzą się w codziennej pracy dla ochrony klimatu i propagowaniu ekologii na blogach i mediach społecznościowych.

Spacery są przeznaczone dla dorosłych osób początkujących i średnio zaawansowanych w pisaniu, aktywistów i aktywistek miejskich, osób zainteresowanych ekologią oraz wszystkich lubiących naturę i chcących spróbować swoich sił w jej opisywaniu.

Zbiórka na oba spacery przed sienią IKM – z tego miejsca wychodzimy dalej. Udział w spacerach możliwy jedynie po rejestracji mailowej.

O Organizatorce i Prowadzącej:

Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, krytyczka literacka, nauczycielka dyplomowana (literatura). Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018), prozy „Utkanki” (2014), powieści „Kraboszki (2020), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich i teatralnych. Nauczycielka w pracowni kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku (2002-2018), trenerka warsztatów twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010, zdobywczyni I nagrody w Konkursie Literatury Pomorskiej i Kaszubskiej 2021 Costerina (kategoria proza). Od kilku lat prowadzi spacery zielarsko- i roślinno-literackie oraz z twórczym pisaniem. Obecnie tworzy powieść i tom poetycki poświęcone zieleni.

Powiązane projekty