Wstęp – bezpłatne,
obowiązują zapisy: od 22 maja 2024 na stronie IKM: www.bilety.ikm.gda.pl oraz w siedzibie Instytutu, w Punkcie Informacji Kulturalnej
Prowadząca(y)
Agnieszka Bekalarczyk
Dla kogo
dla osób dorosłych 18+
09 czerwca
10.00-14.00

Co stanowi o tym, że film, który robimy/chcemy zrobić to będzie nasze wymarzone dzieło? Czy będą to idealne ujęcia, światło, montaż, muzyka, kolory, wyjątkowa historia? Jasne, to wszystko jest ważne, ale najważniejsze, co chcemy przekazać jest w nas. Nasze wewnętrzne światło, czyli miłość, pasja, intuicja i wolność twórcza.

Podczas warsztatów filmowych dowiesz się jak stworzyć film od koncepcji po postprodukcję wykorzystując wiedzę na temat języka filmu, a także swój naturalny zasób.

Nauczysz się jak pisać historię będąc we “flow”, tak żeby wciągnąć widza w swój świat, jak stworzyć klimat światłem wykorzystując niskobudżetowe rozwiązania, jak realizować ujęcia wykorzystując zastaną scenografię, czym się kierować wybierając lokalizacje, a także jak pozyskać fundusze i przedstawiać swój projekt partnerom by zwiększyć szansę na realizację.

II dzień

Postprodukcja:

– SELEKCJA materiału, czym kierować się przy selekcji ujęć,
– MONTAŻ – jak zestawiać ze sobą ujęcia, jak wybierać plany i montować tak, żeby zachować dynamikę narracji taką jaką ustalimy na początku,
– COLOR GRADING – zakres dynamiki obrazu, jak wykorzystać wiedzę o dynamice obrazu, jak operować kolorami w całym zakresie, żeby osiągnąć efekt, który założymy w koncepcji. Jak pracować z presetami i wreszcie jak inspirować się sztuką, by osiągnąć wymarzony klimat obrazu,
– MUZYKA – jak wybrać muzykę odpowiednią do klimatu i stylu naszego filmu. Jak montować obraz w połączeniu z muzyką, by wzbudzać emocje w widzach.

Prowadząca:

Agnieszka Bekalarczyk – producentka i reżyserka krótkometrażowych filmów dokumentalnych m.in filmu dokumentalnego o Janie Heweliuszu pdt. “Podróż na księżyc i z powrotem” w którym rolę przewodnika zagrał Mirosław Baka (projekt realizowany dla Hevelianum i Miasta Gdańsk, finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, partnerzy projektu: NCK, Muzeum Gdańska, PAN Biblioteka Gdańska), stypendystka Kulturalna Miasta Gdańsk, a także absolwentka Organizacji Produkcji Filmowej i Tv. na Wydziale K. Kieślowskiego i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Organizatorka warsztatów filmowych w ramach Festiwalu Góry Literatury (2018-2021. Ukończyła Podyplomowy Kurs Operatorski w AMA Film School w Krakowie i odbyła warsztaty reżyserskie z Wiesławem Saniawskimi i operatorskie z Arkadiuszem Tomiakiem w Ceta we Wrocławiu oraz scenopisarsko – reżyserskie z Jagodą Szelc, Agnieszką Smoczyńską Konopką, Magdaleną i Borysem Lankoszami.

 

Edycja programu Otwarty IKM finansowana z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu ProfiKultura- Program Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych sfinansowano w ramach Gminnego Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska.