Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

28 lutego 2019, 18:00 - 28 lutego 2019, 20:00

 

W roku 1612 w Gdańsku wydano rozmówki łacińsko-niemiecko-polskie Nicolausa Volckmara. Rozmowy, jakie ówcześni mieszczanie zwykli odbywać na rynku, w drodze do kościoła, szykując się, a potem bawiąc na weselu, odwiedzając łaźnię miejską lub krawca, borykając się z chorobami, spędzając czas na grach i zabawach towarzyskich. Śmieją się, plotkują, stroją i oburzają, kłócą, denerwują, chorują i martwią. Ludzie jak my – tylko w XVII wieku.

 

Możemy poczuć klimat hanzeatyckiego, kupieckiego Gdańska. Wiele razy pomyśleć „Nic się nie zmieniło”, a parę razy stwierdzić „Uff, dobrze, że tak wiele się zmieniło”. Ten podręcznik staje się źródłem wiedzy o mieście, zwyczajach, języku, a nawet o trzech językach jednocześnie. Do niedawna tego typu starodruki dostępne były w czytelniach bibliotek naukowych i to nielicznych. Teraz możemy je przeczytać na ekranach naszych komputerów czy smartfonów. Co to zmienia?

Premiera Gdańsk w XVII wieku. Do kolorowania

Szeroki dostęp do zdigitalizowanych zbiorów zwiększa potencjał ich ponownego wykorzystania. My postanowiliśmy wybrać najciekawsze rozmówki Volckmara i zilustrować je w formie kolorowanek. Tym samym po pierwsze pokazać Gdańsk w XVII wieku, tę perłę w koronie, z trochę innej strony – nie z perspektywy wysoko urodzonych mieszczan goszczących królów w swoich progach, ale drobnych kupców, mieszczan, służących, gospodyń czy flisaków handlujących zbożem. Po drugie pokazać niepowtarzalne i kompletne źródło historyczne dostępne dla każdego z poziomu ekranu komputera dzięki najlepszej polskiej bibliotece cyfrowej polona.pl.

Do przygotowania ilustracji zaprosiliśmy Marię Apoleikę Psie Sucharki do konsultacji merytorycznej prof. Edmunda Kizika

Z przyjemnością pokażemy efekt w postaci publikacji „Gdańsk w XVII wieku. Do kolorowania.” 28 lutego 2019 roku o godz. 18.00. Na spotkaniu porozmawiamy o mitach i stereotypach związanych z Gdąńskiem w XVII wieku oraz o postaci Mikołaja Volckmara. Rozmowę w prof. Edmundem Kizikiem oraz Marią Apoleiką poprowadzi Łukasz Kozak.
Będzie również okazja do zakupu publikacji i otrzymania autografów od autorów.

Powiązane projekty