Zakład Kulturalny
aleja Rzeczypospolitej 8
Gdańsk

prowadząca: Daniela Komędera-Miśkiewicz

BILETY – [kliknij tutaj]
Cena biletów:
I pula 250, II pula 300zł

11 października 2023, 10:00 - 13 października 2023, 16:00

BILETY – [kliknij tutaj]

Cena biletów:

I pula 250, II pula 300zł

 

Przymorze LAB to cykl profesjonalnych warsztatów tanecznych i choreograficznych dla osób zawodowo i niezawodowo zajmujących się tańcem. Zajęcia odbywać się będą w dwóch pasmach warsztatowych – jako Spotkania w Praktyce oraz Weekendowe Warsztaty Choreograficzne. 

Wszystkie zajęcia odbywać się będą w Zakładzie Kulturalnym od września do listopada 2023 roku.

Spotkania w Praktyce to cykl warsztatów w formule laboratorium przeznaczony dla osób zawodowo zajmujących się tańcem i zaangażowanych nieprofesjonalistek i nieprofesjonalistów.

Spotkania skierowane są do osób zainteresowanych poszerzaniem języka i metodologii pracy choreograficznej w eksperymentalnych, interdyscyplinarnych kontekstach. Zajęcia poprowadzą praktycy tańca, choreografowie, dramaturdzy, performerzy z całego kraju. Osoby prowadzące zostały wyłonione w ramach otwartego naboru.

Program każdego z warsztatów zakłada 3 dni kilkugodzinnych zajęć oraz otwarty dla widzów, studyjny pokaz pracy grupy połączony ze spotkaniem z osobą lub osobami prowadzącymi.

„Przyjemność doświadczania choreografii” 

11–13 października (środa–piątek, 10:00-16:00, z przerwami)

Prowadząca: Daniela Komędera-Miśkiewicz

 

O warsztatach:

„Przyjemność doświadczania choreografii” to warsztat skoncentrowany na pracy z jakościami ruchowymi rozluźnionego, uległego, poddającego się ciała oraz dominującej, decyzyjnej, władczej fizyczności. Ważne w nim będzie budowanie relacji poprzez konfrontację i fragmentaryzację. Podczas zajęć zastosowana zostanie perspektywa ciał w stosunku do siebie – architektura ciała/ciał w przestrzeni. Prowadząca podzieli się praktyką ruchową opartą na jakościach: mobilności, łatwości przystosowania i miękkości jako narzędziach transformacji. Skupimy się na zdolności do adaptacji i uważności ciała. Będziemy korzystać z pojęcia transformacji, szybkiej zmiany jakości w pracy indywidualnej i w parach. W pracy wykorzystamy narzędzia montażu, wizualnych przedstawień oraz storyboardów jako formalny punkt wyjścia. Poprzez wielowarstwowe obrazy poruszające się pomiędzy rzeczywistością a fikcją, będziemy szukać wśród tego, co jest nam kulturowo znane i tego, co ukryte lub zamaskowane. Celem pracy warsztatowej będzie umożliwienie poszerzania własnego języka ruchowego i uruchomienie kreatywności, by bezpiecznie tworzyć nowe strategie ruchowe, choreograficzne i improwizacyjne.

Dla kogo?

Zapraszamy osoby w wieku od 12 lat.

O prowadzącej:

Daniela Komędera-Miśkiewicz – choreografka, tancerka, performerka. Absolwentka PWST w Krakowie (Wydział Teatru Tańca). Jest członkinią kolektywu Centrum w Ruchu. W swojej praktyce traktuje ciało jako materialny nośnik wspólnotowych wspomnień, budując na tym relację z drugim człowiekiem. Od 2020 roku pracuje nad strategiami działania z partnerem w temacie pożądania i różnorodnej natury przyjemności. Rozwija performatywne podejścia i ćwiczenia, aby zbadać ujęcia ciała, które ujawnią praktyki oporu wobec strukturalnych i społecznych nadużyć. Stworzyła choreografię do filmu-animacji malarskiej „Chłopi” (premiera w październiku 2023) w reżyserii Doroty Kobieli. Współpracowała jako choreografka przy filmie „Winterreise” w reżyserii Alex Helfrecht (premiera w 2024). Współpracuje ze Sławkiem Krawczyńskim, Anią Godowską, Teatrem Dada von Bzdulow, Lubelskim Teatrem Tańca, Agnieszką Glińską, Teatrem Amareya, Weroniką Pelczyńską, Joe Alterem. Jest współtwórczynią nagradzanego kolektywu Sticky Fingers Club. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca Grażyny Kulczyk w Starym Browarze, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Występowała na festiwalach m.in. w Brazylii, Holandii, Japonii, Grenlandii, Szwecji, Rosji, Niemczech, Włoszech, Austrii, Ukrainie, Gruzji, Białorusi.

Prace i twórczość:

strona internetowa artystki

Info: przestrzeniesztuki@ikm.gda.pl
Przymorze LAB : [kliknij tutaj]

Wszystkie wydarzenia: [kliknij tutaj]

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej

Program realizowany we współpracy z Zakładem Kulturalnym.