Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

30 listopada 2017, 18:00 - 30 listopada 2017, 20:00

Trzeci tom z serii „Architektura jest najważniejsza” pod redakcją Ewy Mańkowskiej-Grin porusza tematy chaosu urbanistycznego, odpowiedzialności za przestrzeń wspólną, degeneracji krajobrazu, ekologii w projektowaniu i urbanistyce. 30 listopada o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej o książce porozmawiają Małgorzata Omilanowska, Irek Grin i Grzegorz Piątek. Wstęp wolny.  

Rozmowy o architekturze biorą początek z zagadnień ogólnych, by w trakcie dyskusji przerodzić się w diagnozę sytuacji urbanistycznej i architektonicznej Polski stawianą w oparciu o detal i konkret. Spojrzenie historyków sztuki i krytyków architektury na omawianą problematykę w wielu miejscach różni się znacząco od podejścia architektów – rozmówców pierwszego tomu serii – mówi Ewa Mańkowska Grin.

Ewa Mańkowska-Grin, nie ukrywając swych poglądów, nie stara się jednak rozstrzygać tego sporu na siłę. Punkt widzenia obu grup zawodowych na sytuację urbanistyczno-architektoniczną Polski w roku 2017 bywa bowiem bardzo odmienny, a stawiane tezy nie zawsze się wykluczają, częściej uzupełniają i dowodzą różnorodności możliwych postaw. Krytycy najczęściej przyjmują w rozważaniach perspektywę kulturową i historyczną. Dzięki temu zabierają nas w podróż nie tylko po Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu, lecz także do małych polskich miasteczek i wielkich światowych metropolii, błyskotliwie i z łatwością poruszając się w przestrzeni różnych kultur i różnych czasów.

Kolekcja „Architektura jest najważniejsza” jest poświęcona pamięci architekta i pedagoga, prof. Tomasza Mańkowskiego.

Rozmowy drugie pod redakcją Ewy Mańkowskiej-Grin Seria: Architektura jest najważniejsza, tom III Wydawnictwo EMG, Kraków 2017


Rozmowy drugie o architekturze, debata na temat kolejnej książki z cyklu Architektura jest najważniejsza z udziałem Małgorzaty Omilanowskiej, Grzegorza Piątka i Irka Grina.

Data: 30 listopada, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej