Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11 (Sala warsztatowa 1)

8 października 2023, 11:30

Katarzyna Ustowska-Gmerek: „Pas de Chat (Krok kota) – o własnym wyrazie
Warsztat dla opiekunów z dziećmi w wieku 3–6 oraz warsztat dla opiekunów z dziećmi w wieku 6–12 lat

 

Warsztat dla rodziców z dziećmi w wieku 3–6 oraz o godzinie 11:30 

Warsztat dla rodziców z dziećmi w wieku 6–12 lat o godzinie 14:30

Cena biletów: 20/25zł
Bilety: [kliknij tutaj]

Opis warsztatu:

Warsztat tworzy przestrzeń do wspólnego badania połączeń między muzyką a tańcem. Działania prowadzą pedagożki Katarzyna Ustowska-Gmerek (taniec) i Barbara Misiewicz (wiolonczela), które dają uczestnikom warsztatu przestrzeń na eksplorowanie własnej cielesności, twórczości i wynikającej z niej przyjemności w tańcu. Warsztat tworzy przestrzeń do badania formy, percepcji, zmysłów, uczuć i różnorodnych sposobów tworzenia i współtworzenia ruchu i choreografii. 

Sam tytuł, „Pas de Chat”, ma podwójne znaczenie. W dosłownym tłumaczeniu z języka francuskiego oznacza „krok kota”, ale odnosi się również do nazwy skoku baletowego o dokładnie określonym kształcie i historii. Inspirując się tymi obrazami, stworzymy przestrzeń do osobistej ekspresji, czerpiąc z niezależnej i wolnej natury kotów. Podobnie jak te pełne wdzięku stworzenia postaramy się pracować z naszą indywidualnością i unikalnym sposobem poruszania się, jednocześnie podążając własnymi i wspólnymi ścieżkami. 

Inspiracją dla projektu jest praca Anny Halprin „Life/Art Process”, w której artystka koncentruje się na połączeniu życia codziennego ze sztuką, oraz podejście Montessori Dance Guide łączące filozofię Montessori z tańcem, w którym zasady kreatywnego procesu integrują poziom percepcji, fizyczny, mentalny, emocjonalny i duchowy. Projekt umożliwia samopoznanie i rozwój poprzez odkrywanie ruchu i tańca jako środków osobistego wyrazu. Umożliwia zagłębienie się w poszukiwanie sposobów rezonansu pomiędzy tym, co wewnątrz nas i tym, co na zewnątrz.

Dla kogo?

Warsztat o godz. 11:30 – zapraszamy opiekunów z dziećmi w wieku 3–6 lat. Warsztat o 14:30 – zapraszamy opiekunów z dziećmi w wieku 6-12 lat.

 

O prowadzącej:

Katarzyna Ustowska-Gmerek – tancerka, pedagożka, choreografka. Autorka Montessori Dance Guide, projektu łączącego podejście pedagogiczne Montessori ze sztuką tańca. Absolwentka studiów w dziedzinie edukacji tańca: Master in Contemporary Dance Education, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz Northern School of Contemporary Dance w Leeds (tytuł Bachelor in Performing Arts). Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Gdańsku.

Zajmuje się tańcem i edukacją w nurcie Montessori, pracując z dziećmi, nauczycielami i osobami cierpiącymi na afazję. Pracuje z Sopocką Szkołą Montessori, Fundacją Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Komunikacji „Między Słowami” i Aphasia Recovery Connection (USA). Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw i h.art company oraz współtworzy grupę niezależnych twórców Durski/Kania/Kamińska/Stanek/Ustowska. Bierze udział w projektach tanecznych, teatralnych i filmowych.

Prace prowadzącej:

www.dancemontessori.com