Cafe Aktywni / Fundacja Świat Wrażliwy, ul. Kartuska 108, Gdańsk

28 września 2019, 12:00 - 28 września 2019, 17:00

28 września 2019 r., godz. 12.00 – 17.00 / Siedlce. Dźwiękowe Mikrohistorie Mieszkańców Dzielnicy
Organizator: Monika Masalon
Prowadzenie: Pracownia Inicjatyw Społecznych Dym: Monika Masalon, Sylwia Bruna, Aleksandra Kulińska
Miejsce: / Cafe Aktywni / Fundacja Świat Wrażliwy, ul. Kartuska 108, Gdańsk
Informacje i zapisy: monika.masalon@gmail.com

Pracownia Inicjatyw Społecznych Dym zaprasza do kawiarni międzypokoleniowej Caffe Aktywni na prezentację pocztówek dźwiękowych. Będą to nagrania najważniejszych miejsc dla mieszkańców dzielnicy: miejsca z którymi są związani, z którymi mają wspomnienia i o których nam opowiedzą. Wstęp wolny!

Pocztówki dźwiękowe są pracami artystycznymi, łączącymi dźwięki miejsc, opowieści w formie wywiadów oraz fotografię. Swoim działaniem organizatorzy odkrywają pejzaż dźwiękowy Siedlec poprzez zbieranie mikrohistorii mieszkańców.

W projekcie wezmą udział 10 mieszkańców i mieszkanek Siedlec (z różnych części dzielnicy), którzy podzielą się (nie)codziennymi historiami ich życia. Dokąd siedlczanie chodzili w dzieciństwie na lody? Na pierwszą randkę? Których miejsc się bali, co było postrachem dzieci? Opowiedziane historie będą punktem wyjścia dla nagrania pejzażu dźwiękowego wybranych miejsc.

Cenię sobie formułę Otwartego IKM, w której jednym z nadrzędnych elementów jest ścisła współpraca z mieszkankami i mieszkańcami – opowiada Monika Masalon, organizatorka. – Projekt jest też dla mnie pretekstem do powrotu w znane mi miejsca i ponowne ich poznanie.

Pocztówki dźwiękowe zostaną udostępnione również w internecie.

O organizatorce:

Monika Masalon – antropolożka, współzałożycielka antropologicznego stowarzyszenia Pracownia Inicjatyw Społecznych DYM. Od 2016 roku aktywnie działam w Pracowni Inicjatyw Społecznych DYM, w której realizujemy szereg projektów skoncentrowanych na dźwiękach w mieście. Do tej pory realizujemy takie działania jak Dzielnicowy Fieldrecording, w ramach którego zbieramy pejzaże dźwiękowe gdańskich dzielnic, a w czerwcu tego roku przeprowadziłyśmy warsztaty dźwiękowe City as a Song dla uczestników projektu Kultura dla Lokalnego Rozwoju realizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności.

O prowadzących:

Aleksandra Kulińska – filolożka i badaczka. Na co dzień pracuje jako culture insight researcher w infuture hatalska foresight institute, gdzie odpowiada za działania na styku człowiek – kultura – technologia. Autorka publikacji ”Giga Entertainment. Przyszłość rozrywki“ i “Gen Z. Jak zrozumieć dziś pokolenie jutra”. Od lat aktywnie związana z trzecim sektorem (współpracowała m.in z trójmiejskim Bankiem Żywności, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, Open Art Foundation czy Stowarzyszeniem Wikimedia). Fanka codzienności, miejskiego gwaru i sound artu.

Sylwia Bruna – antropolożka kultury, animatorka społeczna. Na co dzień pracuje w Europejskim Centrum Solidarności będąc odpowiedzialna za realizację projektów społecznych i kulturalnych, współpracuje z aktywistami i aktywistami społecznymi, ngo i grupami nieformalnymi. Dodatkowo pracuje jako badaczka jakościowa w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Zajmuje się lokalną tożsamością i historią mówioną.

O partnerach:

Jolanta Rychlik – wiceprezes partnera projektu, Fundacji “Świat Wrażliwy”. Inicjatorka międzypokoleniowej, społecznej kawiarni działającej na Siedlcach Caffe Aktywni.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2019.

Powiązane projekty