Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk

24 sierpnia 2018, 18:00 - 24 sierpnia 2018, 19:30

Marina Hulia od dwóch lat opiekuje się czeczeńskimi dziećmi i mamami koczującymi miesiącami w białoruskim Brześciu, oraz tymi, którym udało się w końcu wjechać do Polski i tu czekają na uregulowanie ich sytuacji prawnej. 24 sierpnia o godzinie 18.00, zapraszamy do Otwartego IKM na spotkanie z Mariną Hulią i jej podopiecznymi. 

Od kilku miesięcy na dworcu w Brześciu koczują czeczeńskie rodziny. Matka, ojciec, samotna matka oraz gromadka dzieci. Polska odwróciła wzrok i odgrodziła się od nich szlabanem. Z tej przyczyny powstała akcja Dzieci z dworca Brześć, której inicjatorką jest Marina Hulia – aktywiskta, dziennikarka, kobieta o wielkim sercu – czytamy na Onet.pl

Marina Hulia dzień po dniu stara się zwrócić dzieciom skradzione dzieciństwo poprzez zabawę, uśmiech, przytulanie i miłość. Zbiera pieniądze i dary rzeczowe dla najbardziej potrzebujących, organizuje spotkania podczas których czeczeńskie i polskie rodziny mogą się poznawać i zaprzyjaźniać. Wszystkie działania są prowadzone wyłącznie w oparciu o pracę społeczną zaangażowanych w nie osób.

Rozmowa będzie się toczyć wokół sytuacji politycznej i ekonomicznej Czeczenii, a także tego, jak skomplikowany jest proces ubiegania się o azyl w Polsce i z jakimi trudnościami ze strony państwa polskiego spotykają się uchodźcy. Druga część wydarzenia będzie poświęcona książce Recydywista, której autorką, wraz ze Zbigniewem Wojnarowskim, jest Marina Hulia.

Książka opowiada o recydywiście, którego los może się jeszcze odmienić. Autorka i działaczka społeczna zdradza najintymniejsze epizody ze swojego osobistego życia i wciąż żywi nadzieję, że jej miłość może uleczyć człowieka, który nie jest jej obojętny. Recydywista nie jest tkliwą historią o wzajemnej miłości z obowiązkowym happy endem. To jest opowieść o zrastaniu się z więzieniem i o tęsknocie za wolnością. O zlewaniu się w jedno z nałogiem człowieka, który nie przestał wierzyć w miłość. Wydawać by się mogło, że przegrał, ale wierzymy, że dzięki tej książce podejmie walkę na nowo.

O autorce: 

Marina Hulia – Rosjanka urodzona na terenie dzisiejszej Ukrainy, pochodzi z mieszanej, rosyjsko-białoruskiej, rodziny. Od 20 lat mieszka w Polsce. Działaczka społeczna. Oprócz pisania śpiewa i recytuje poezję. Człowiek Dnia Radio Wolna Europa – Sekcja Białoruska i Rosyjska (2005). Laureatka Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej, zwłaszcza Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, a także Integracji Społecznej (2006) oraz Nagrody im. Sergio Vieira de Mello za Zasługi dla Pokojowego Współistnienia i Współdziałania Społeczeństw, Religii i Kultur (2005).

Organizator: Przemysław Kuczyński

Powiązane projekty