Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk

14 września 2018, 10:30 - 14 września 2018, 16:30

Czym jest dezinformacja i jak ją identyfikować? Jak wzmocnić wiarygodność gazety jako rzetelnego źródła informacji? Czy zawsze fake news jest bardziej klikalny niż prawda? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznamy 14 września podczas warsztatów dla dziennikarzy z Dorotą Głowacką i Beatą Biel. 

Wiele mediów i dziennikarzy freelance stoi przed wyzwaniami związanymi z nowymi realiami obiegu informacji i metodami wywierania nieuprawnionego wpływu na ich odbiorców. Przeciwdziałanie dezinformacji powinno być dziś traktowane jako ważny element misji dziennikarskiej i realizowania przez media funkcji tzw. „publicznego stróża”.

Praca dziennikarzy w tym zakresie ma szczególnie istotne znaczenie w okresie wyborczym i przedwyborczym, kiedy skutki rozsiewania fake newsów mogą wpływać na zakłócanie demokratycznych procesów wyborczych.

Warsztaty organizowane w ramach Otwartego IKM przez Fundację Panoptykon pomogą dziennikarzom lepiej przygotować się do przeciwdziałania zjawisku dezinformacji w kontekście zbliżających się wyborów lokalnych w Polsce. Udział w warsztatach jest bezpłatny, rejestracja online: https://crm.panoptykon.org/dezinformacja2018

Poza Gdańskiem, warsztaty odbędą się także w 5 innych miastach: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie i Krakowie. Warsztaty odbędą się dzięki wsparciu Fundacji H. Boella. Warsztaty są jednocześnie elementem szerszego projektu poświęconego przeciwdziałaniu dezinformacji .

O prowadzących: 

Dorota Głowacka – prawniczka Fundacji Panoptykon i koordynatorka projektu „Wybory lokalne bez dezinformacji”. Wcześniej w latach 2009-2018 prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, koordynatorka programu Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC. Ekspertka w dziedzinie wolności słowa, prawa mediów i nowych technologii. Od 2010 r. współpracuje z mediami lokalnymi, udzielając pomocy prawnej oraz prowadząc działania edukacyjne dla tej grupy związane z zagrożeniami dla swobody wypowiedzi (liczne szkolenia, warsztaty, publikacje; jest współautorką m.in. praktycznego przewodnika dla dziennikarzy pt. “Media w okresie wyborczym”). Współpracuje także z organizacjami międzynarodowymi, jest m.in. koordynatorką grupy roboczej ds. ochrony danych osobowych i prawa do prywatności w projekcie Rady Europy „Help in the 28” oraz ekspertem krajowym w ramach sieci FRANET Agencji  Praw Podstawowych UE. Jest jednocześnie doktorantką na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Beata Biel – ekspertka ds. szkolenia mediów w Fundacji Reporterów, koordynatorka prac nad projektem Konkret24 w Grupie TVN24. W latach 2001-2010 pracowała jako dziennikarz, wydawca oraz szef zespołu dokumentalistów w programach reporterskich TVN. Od 2010 do 2015 jako freelancer realizowała seriale dokumentalne. Od 2013 roku zajmuje się także szkoleniami dla mediów, współpracując m.in. Google News Lab (jako specjalista ds. szkolenia mediów na Europę Środkowo-Wschodnią), SWPS i Fundacją Reporterów. Trzykrotnie nominowana do Grand Press, laureatka w kategorii “reportaż roku 2008”.

Organizator:

Fundacja Panoptykon istnieje od 2009 r. Celem organizacji jest działanie na rzecz wolności i ochrony praw człowieka w społeczeństwie nadzorowanym. Fundacja realizowała dotychczas liczne projekty edukacyjne, w tym szkolenia i warsztaty, w których popularyzowano wiedzę na temat praw człowieka w kontekście nowoczesnych form nadzoru i wynikających z nich zagrożeń. Fundacja prowadzi dwa trwałe projekty szkoleniowe: „Cyfrowa Wyprawka” (projekt poświęcony edukacji dzieci z zakresu bezpieczeństwa w sieci i ochrony danych osobowych) oraz „BINGO” (projekt poświęcony bezpieczeństwu informacji dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego). A także rozmaite projekty szkoleniowe ad hoc (np. szkolenie z bezpieczeństwa zarządzania informacją dla dziennikarzy lokalnych czy ostatnio warsztaty na festiwalu Poland Rock). Fundacja prowadzi ponadto liczne projekty strażnicze i badawcze poświęcone różnym zagadnieniom związanym z prawami człowieka w dobie nowoczesnych technologii. Strona www organizacji: www.ponaptykon.org

Powiązane projekty