ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

17 października 2020 r., godz. 10:00 – 14:00 | Warsztaty fotograficzne – spacer fotograficzny po Starym i Dolnym Mieście.
25 października 2020 r., godz. 11:00 – 15:00 | Warsztaty z tworzenia zinów (sień IKM)
Dolnym Mieście.

Prowadzące: Joanna Sztybor, Magdalena Ubysz.
Szczegóły zapisów poniżej.

W ramach Otwartego IKM zapraszamy na warsztaty „Litera w obiektywie” przeznaczone dla młodzieży w wieku 15-18 lat, które rozwiną Waszą wrażliwość na miejską typografię (liternictwo) oraz rozbudzą kreatywność. Na warsztaty złożą się dwa spotkania: spacer fotograficzny oraz warsztaty tworzenia zinów. 

Warsztaty są podzielone na dwa spotkania. Pierwsza część to spacer fotograficzny po Starym Mieście i Dolnym Mieście. Zmierzymy się z miejskim liternictwem, szyldami reklamowymi i graffiti. Porozmawiamy o literach i ich pięknie. Rozszyfrujemy takie słowa jak: majuskuła i minuskuła. Wspólnie spróbujemy ujarzmić litery za pomocą aparatów fotograficznych lub telefonów komórkowych. Prowadzący nauczą robić ciekawe zdjęcia pod względem technicznym i estetycznym, a na koniec pierwszego spotkania każdy wykona własną serię fotografii typograficznej.

Drugie spotkanie to warsztaty tworzenia zinów. Zaczniemy od omówienia fotografii wykonanych podczas spaceru, wybierzemy najbardziej interesujące zdjęcia i zaczniemy projektować własne wydawnictwa niezależne tzw. ziny. Ziny są autorską, niezależną i samodzielnie
wykonaną publikacją (czasopismem). Jej wyjątkowość polega na hand-madowym stylu oraz indywidualnej szacie graficznej.

Aby wziąć udział w warsztatach należy odpowiedzieć na pytanie: KTÓRE MIEJSCE W GDAŃSKU JEST TWOIM ULUBIONYM I DLACZEGO?
Odpowiedzi proszę przesyłać do dnia 13 października 2020 r., do godz. 23.59, na adres mailowy: literawobiektywie@gmail.com
Autorzy i autorki 12 najciekawszych odpowiedzi będą mogli wziąć udział w warsztatach.

O prowadzących:

Joanna Sztybor – absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (Fotografia). Absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie (Kulturoznawstwo). Miłośniczka reklamy w szerokim tego słowa znaczeniu oraz typografii miejskiej. Pasjonatka dobrego designu- udział w projekcie ELLE DECORATION dla młodych twórców PRODECO oraz wyróżnienie w konkursach literniczych. Fotograf z zawodu i zamiłowania -ostatnia wystawa w marcu 2020r. w CSW w Toruniu. Pasjonatka sportu i wolontariuszka- fotograf, na różnego rodzaju biegach i zawodach. Pracuje z młodzieżą jako nauczyciel fotografii i grafiki.

Magdalena Ubysz – ukończyła pedagogikę resocjalizacyjną na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Sopocką Szkołę Fotografii WFH. Uczestniczyła w Warsztatach Fotoreportażu w Akademii Fotografii w Warszawie, w 10. Pomorskich Warsztatach Filmowych w Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz w Programie Mentorskim Sputnik Photos. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury (2020, 2017, 2014) oraz Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (2020, 2017, 2012). Laureatka nagród i
wyróżnień w konkursach fotograficznych: Grand Press Photo (2009), BZWBK Press Photo (2009), Gdańsk Press Photo (2009), International Photography Awards (2009, 2014, 2015). Obecnie nauczyciel fotografii i grafiki w gdańskim technikum.

Powiązane projekty