Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

23 listopada 2018, 19:00 - 23 listopada 2018, 21:00

Emocje przez długi czas były ignorowane przez naukę. Słowa takie jak „uczucie” czy „emocja” nie pojawiały się w żadnych poważnych publikacjach, dopiero Darwin podarował im swoje myśli i swoją uwagę. W XX wieku emocje starano się objaśnić szukając ich źródła w mózgu. A jak jest naprawdę? Kto wie więcej o miłości – laboranci czy poeci?

Naukowy szacunek emocje zyskały w latach 60-tych XX wieku wraz z sukcesami (i pieniędzmi), które generowała psychofarmakologia. Z czasem rozwój technologii, np. tomografii metod fMRI czy PET, pozwolił zlokalizować emocje w najstarszym ewolucyjnie obszarze mózgu: w układzie limbicznym. Wkrótce okazało się, że za aktywność tego obszaru w trakcie przeżywania emocji odpowiada wiele substancji z grupy peptydów (łańcuchów aminokwasów). Emocji deklarowanej jako „zakochanie” czy „miłość” towarzyszy wyjątkowo wysoka koncentracja neuropeptydów (najczęściej opiatowych) w całym mózgu. Wykład dr hab. Janusza L. Wiśniewskiego stara się odpowiedzieć na pytanie: czy o emocji miłości wiedzą dzisiaj więcej laboranci czy poeci.

Janusz Leon Wiśniewski jest naukowcem (magister fizyki, magister ekonomii, doktor informatyki, doktor habilitowany chemii), pracuje od ponad 25 lat jako chemio-informatyk we Frankfurcie n. Menem. Jest także bestsellerowym pisarzem. Jego książki zostały przetłumaczone na 12 języków. Ostatnio ukazała się w Polsce jego najnowsza książka pt. „ Wszystkie moje kobiety”.

O organizatorce:

Ewelina Wojdyło – polonistka VLO, animatorka kultury, wolontariuszka na rzecz TPD, pasjonatka literatury i podróży, twórczyni idei #Kultura200mOdMorza. Organizowała spotkania z ludźmi kultury i nauki, w tym. Magdaleną Fikus, Zbigniewem Izdebskim, Pawłem Delągiem, Magdaleną Cielecką, Zespoł Kroke, i inne.

 

Powiązane projekty