różne lokalizacje

30 maja 2017, 12:00 - 3 czerwca 2017, 17:30

Czytanie wszystkimi zmysłami – to hasło przewodnie Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbędzie się między 30 maja a 3 czerwca.

Chcemy propagować czytelnictwo wśród dzieci, dobrze się przy tym bawiąc! – zapowiadają organizatorzy. W Gdańsku spotkamy się z największymi gwiazdami polskiej literatury dla dzieci: Andrzejem Maleszką, Wojciechem Widłakiem, Adamem Wajrakiem i Marcinem Szczygielskim i innymi. W programie są również warsztaty z ilustratorami i spektakle teatralne. Do tego literacka gra miejska, międzypokoleniowy piknik literacki i czytanki przed zachodem słońca. Współorganizatorem festiwalu w Gdańsku jest Instytut Kultury Miejskiej.

Co znajdziemy w programie Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku?

W programie tegorocznej edycji znajduje się kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń, a spotkania literackie i warsztaty uzupełnią wystawy, wieczorne czytanki, gra miejska oraz olimpiada gier podwórkowych. Na część spotkań obowiązują zapisy.


Program Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku


Festiwal rozpoczyna się 30 maja wieczornym czytaniem fragmentów z „Pamiętników Tatusia Muminka” przez Prezydenta Pawła Adamowicza w Nadbałtyckim Centrum Kultury Zapisy (klik) oraz otwarciem wystaw ilustracji (Fontanna Czterech Kwartałów, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku). Przez cztery festiwalowe dni każdy pasjonat literatury znajdzie atrakcję dla siebie.

Wydarzenia FLDD w Instytucie Kultury Miejskiej

W Instytucie Kultury Miejskiej dzieci spotkają się z Michałem Żołyńskim (31 maja, godz. 10.00 – 11.30), który przybliży im gatunek fantasy opowie czym jest steampunk i cosplay Zapisy (klik).

Polecamy także spotkanie z Łukaszem Kosikiem (1 czerwca godz. 12.00 – 13.30), który zaprezentuje dziesięć opowiadań pełnych nietuzinkowych postaci – mieszkańców urokliwej Dolinki Kotlinki, m.in.: Muchwiaternikiem i Komaromiodnikiem Zapisy (klik) i Marcinem Szczygielskim (2 czerwca godz. 10.00 – 12.30), z którym obejrzą film „Za niebieskimi drzwiami” i podyskutują o kruchości i ulotności, a także omylności i ograniczeniach zmysłowego poznawania świata Zapisy (klik).

IKM poleca także Czytanki przed zachodem słońca – „Wroniec, Tengil i inni okrutnicy” w interpretacji Henryki Krzywonos w czwartek 1 czerwca w godz. 19.00 – 20.00 w sali BHP Stoczni Gdańskiej przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6 Zapisy (klik).

Aktywna sobota z literaturą

Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku kończy się 3 czerwca literacką grą miejską dla rodzin oraz olimpiadą gier podwórkowych.

Od stóp do głowy – literacka gra miejska dla rodzin, godz. 10.30–15.30, sztab i miejsce startu: Nadbałtyckie Centrum Kultury, sala wielofunkcyjna, ul. Korzenna 33/35; rozdanie nagród: Instytut Kultury Miejskiej. Zapisy: gra_gdansk@fldd.pl.

Jak wyleczyć bardzo chorego Olbrzyma? To zadanie dla wyjątkowo zdolnych Medyków – czyli Was. Wyposażeni w Książeczkę Zdrowia Olbrzyma i zestaw wyjątkowo paskudnych lekarstw udacie się w niezwykłą i niebezpieczną podróż do jego wnętrza, od ogromnych stóp po jeszcze większą głowę. Do udziału w grze zapraszamy 3-4-osobowe zespoły Medyków, złożone z dorosłych oraz przynajmniej jednego uczestnika w wieku 6-12 lat.


Organizator Festiwalu Literatury dla Dzieci: Fundacja Czas Dzieci
Współorganizator Festiwalu w Gdańsku: Instytut Kultury Miejskiej
Zobacz stronę www
Sprawdź wydarzenie na Facebooku