Zakład Kulturalny
aleja Rzeczypospolitej 8
Gdańsk

BILETY – [kliknij tutaj]
Cena biletów:
sobota 120zł, całość – 200zł

25 listopada 2023, 10:00 - 26 listopada 2023, 16:00

BILETY – [kliknij tutaj]
Cena biletów:  sobota 120zł, całość – 200zł

Przymorze LAB to cykl profesjonalnych warsztatów tanecznych i choreograficznych dla osób zawodowo i niezawodowo zajmujących się tańcem. Zajęcia odbywać się będą w dwóch pasmach warsztatowych – jako Spotkania w Praktyce oraz Weekendowe Warsztaty Choreograficzne. 

Wszystkie zajęcia odbywać się będą w Zakładzie Kulturalnym od września do listopada 2023 roku.

Weekendowe Warsztaty Choreograficzne to spotkania dedykowane grupie osób zainteresowanych sztuką budowania choreografii i rozwijania swojej techniki tańca oraz sprawności fizycznej.

Zajęcia ukierunkowane są na rozwój języka ruchowego, otwartość na działania interdyscyplinarne i wspieranie kreatywności w tworzeniu choreografii przy użyciu specyficznej techniki tanecznej.

 

„FIGURA: warsztat inspirowany pracą Anny Halprin”

25–26 listopada (sobota–niedziela, 10:00-16:00, z przerwami)

Prowadząca: Katarzyna Ustowska-Gmerek

 

O warsztatach:

Propozycja warsztatowa opiera się na autorskim ujęciu pracy amerykańskiej choreografki i tancerki Anny Halprin. Jest to zaproszenie do doświadczania, świadkowania i tworzenia osobistego tańca. Celem warsztatu jest wspieranie zdolności percepcji, ekspresji, kompetencji komunikacji i empatii poprzez praktykę tańca. Punktem wyjścia do działań praktycznych będą teksty, skory (partytury taneczne) i zadania czerpiące z pracy Halprin. Główną inspirację będzie zakładający przenikanie się sztuki i życia Art/Life Process. To proces, w którym doświadczenie życiowe pogłębia zasoby twórcze, a doświadczenie sztuki poszerza znaczenia w życiu codziennym. Zasady tego kreatywnego procesu obejmują poziomy: percepcji, fizyczny, mentalny, emocjonalny i duchowy, pozostające w złożonym systemie relacji.

Rozwijana przez prowadzącą praktyka jest wynikiem jej badań zgłębiających taniec w kontekście edukacji Montessori i biorących pod uwagę perspektywę pracy Anny Halprin. Ważną inspiracją dla Katarzyny Ustowskiej było również doświadczenie pracy warsztatowej z Ursulą Schorn (Touching Ground). Warsztat obejmuje pracę indywidualną, w parach oraz w grupie.

Dla kogo?

Do udziału zapraszamy osoby zawodowo i niezawodowo zajmujące się tańcem

O prowadzącej:

Katarzyna Ustowska-Gmerek – tancerka, pedagożka, choreografka. Autorka Montessori Dance Guide, projektu łączącego podejście pedagogiczne Montessori ze sztuką tańca. Absolwentka studiów w dziedzinie edukacji tańca: Master in Contemporary Dance Education, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz Northern School of Contemporary Dance w Leeds (tytuł Bachelor in Performing Arts). Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Gdańsku.

Zajmuje się tańcem i edukacją w nurcie Montessori, pracując z dziećmi, nauczycielami i osobami cierpiącymi na afazję. Pracuje z Sopocką Szkołą Montessori, Fundacją Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Komunikacji „Między Słowami” i Aphasia Recovery Connection (USA). Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw i h.art company oraz współtworzy grupę niezależnych twórców Durski/Kania/Kamińska/Stanek/Ustowska. Bierze udział w projektach tanecznych, teatralnych i filmowych.

Prace i twórczość:

www.dancemontessori.com,
strona internetowa artystki

BILETY – [kliknij tutaj]
Cena biletów:  sobota 120zł, całość – 200zł

 

Info: przestrzeniesztuki@ikm.gda.pl
Przymorze LAB : [kliknij tutaj]

Wszystkie wydarzenia: [kliknij tutaj]

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej

Program realizowany we współpracy z Zakładem Kulturalnym.