Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

11 grudnia 2017, 19:00 - 11 grudnia 2017, 21:00

Czy akordeon to folklor i przeżytek? Koncerty Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej pokazują, że bynajmniej.  Paweł Zagańczyk zaprasza na koncert młodych akordeonistów 11 grudnia do sieni IKM, start 19.00.

Wykonawcami koncertu będą młodzi adepci gry na akordeonie. Wystąpią Błażej Reiter, Marta Stanzecka i Albert Woelke (uczniowie z klasy akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka) uczący się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Paweł Wiśniewski (uczeń mgr Tomasza Kwiatkowskiego) z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Grudziądzu.

W repertuarze artystów znajdą się zarówno kompozycje oryginalnie skomponowane na akordeon jak i transkrypcje. Publiczność będzie miała również okazję wysłuchać gry studenta II roku Akademii Muzycznej w Gdańsku – Pawła Ratajka.

Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej to cykl koncertów z dziesięcioletnią tradycją. Ich założeniem jest prezentowanie możliwości koncertowego akordeonu, wzbudzającego zainteresowanie wielu melomanów. Podczas koncertów zestawiane są awangardowe utwory współczesnych twórców z klasyką literatury oraz transkrypcjami. Akordeon prezentowany jest zarówno jako instrument solowy jak i w połączeniu z innym instrumentarium.

Dotychczasowe edycje gościły wiele muzycznych znakomitości , wśród nich: NeoQuartet– zespół specjalizujący się wykonawstwie muzyki współczesnej, Hevelius Brass – kwintet dęty blaszany, Orkiestra Kameralna Progress pod batutą Szymona Morusa, Cappella Gedanensis pod batutą Rafała Kłoczko, skrzypaczka Anna Wandtke, wiolonczelista Tadeusz Samerek, Grażyna Krzanowska – kompozytorka, wdowa po Andrzeju Krzanowskim – wybitnym twórcy literatury akordeonowej.

Począwszy od 2008 roku na zamówienie GSIMA utwory komponowali: Marek Czerniewicz, Krzesimir Dębski, Anna Maria Huszcza, Paweł Kwapiński, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Steäbler, Edward Sielicki, Paweł Sławiński czy Maciej Zimka.

Odbywające się w grudniu każdego roku koncerty wykonywane są w nietuzinkowych miejscach Gdańska: Ratusz Staromiejski, Kościół św. Jana w Gdańsku, sień Instytutu Kultury Miejskiej. Tegoroczną jubileuszową edycję zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Pomysłodawcą GSIMA jest akordeonista Paweł Zagańczyk.

O organizatorze: 

Paweł Zagańczyk – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie. Założył kwartet muzyczny Zagan Acoustic, z którym wykonuje muzykę improwizowaną, łączącą folk, jazz oraz muzykę poważną. Jest adiunktem w gdańskiej Akademii Muzycznej oraz wykładowcą na warsztatach akordeonowych w Seili (Finlandia) oraz Wejherowie (Polska). Więcej informacji: www.pawelzaganczyk.com

Powiązane projekty