Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

11 grudnia 2017, 16:30 - 11 grudnia 2017, 18:00

Lubow Michajlik z Kolektywu Twórczego MyWy zaprasza 11 grudnia o godz. 16:30 do sieni IKM na naukę tworzenia laleczek z włóczki i tkaniny – tradycyjnych słowiańskich motanek.  Warsztaty poprzedzi wykład wprowadzający. Wstęp wolny, wymagane zapisy.

Tradycja robienia motanek w słowiańskich krajach sięga czasów kultury trypolskiej. Motanki są nie tylko zabawkami, ale również mają sakralne znaczenie, spełniają role amuletów i lalek rytuałowych. Dlatego też technika wykonywania motanek, jak i ich wygląd, jest pełna symboli.

Podczas prelekcji poznamy historię oraz znaczenie motanek w kulturze i życiu dawnych Słowian i w dzisiejszym świecie. Zobaczymy, jak wyglądają motanki wykonane zgodnie z dawnymi zwyczajami i czym się różnią od współczesnych autorskich lalek. Natomiast w części warsztatowej wypróbujemy własnych sił w tworzeniu motanki Anioła Bożonarodzeniowego.

Warsztaty dla dorosłych  i młodzieży od lat 8 (z opiekunami). Zapisy: lumicrochet@gmail.com (w mailu należy podać imię/nazwisko uczestnika/uczestniczki oraz telefon kontaktowy, w przypadku zapisów dzieci – wiek dziecka)

O prowadzącej:

Lubow Michajlik – z wykształcenia jest pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem. Oprócz tego jest miłośniczką rękodzieła. Lubi się dzielić swoją wiedzą, umiejętnościami, emocjami, pasjonować innych swoimi zainteresowaniami. Będąc obcokrajowcem jest zainteresowana rozwojem dialogu międzykulturalnego, tworzeniem pozytywnych relacji, upowszechnianiem wiedzy o swoim kraju i poznaniem kultury Polski.

Powiązane projekty