Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

23 listopada 2018, 11:00 - 23 listopada 2018, 14:00

UPIÓR inspiruje, czyli warsztaty zbiory cyfrowe dla twórców i branży kreatywnej! Spotkanie w ramach projektu mediaLABIRYNTY poprowadzi Łukasz Kozak i Krzysztof Siewicz. Kiedy? 23 listopada od godziny 11.00 do 14.00. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy, koszt 20 zł: www.reuse.evenea.pl

Zaprezentujemy projekt UPIÓR – ludowa demonologia dla kreatywnych. To nie tylko próba przywrócenia zapomnianej, odrzucanej i często deformowanej ludowej mitologii i świata wyobraźni obecnego jeszcze kilka pokoleń temu. To także potężna dawka materiałów dla wszelkich działań twórczych: od gier komputerowych, przez ilustracje po scenariusze i fabuły.

Dodatkowo wyjątkową zaletą jest status prawny materiałów: wszystkie należą do domeny publicznej, więc można korzystać z nich w dowolny sposób, za darmo i bez ograniczeń. Na warsztatach dowiecie się jak legalnie czerpać z domeny publicznej. Będziemy odpowiadali na następujące pytania:

Jak odróżnić utwory nieobjęte prawem autorskim od ich współczesnych chronionych opracowań? Czy i w jakim zakresie można czerpać (np. cytować) ze współczesnych interpretacji kultury? Jak pozyskiwać do tzw. „ponownego wykorzystania” zasoby z bibliotek, muzeów i archiwów? Jak chronić własne pomysły na gry lub inne projekty wykorzystujące domenę publiczną? Jaką przyjąć politykę licencyjną i jak zarządzać prawami w projekcie?

mediaLABIRYNTY – Dwa dni, które zainspirują do korzystania z cyfrowych zasobów – na co dzień, w pracy, na lekcjach, prowadząc zajęcia lub prezentację, tworząc kolaże, animacje, gry. Zobaczycie, że media i technologie dają nam niezwykłe możliwości a odnalezienie wśród nich własnych rozwiązań to jak przechodzenie przez labirynt – tylko że w naszym mediaLABIRYNCIE jest wiele wyjść i wiele prowadzących do nich dróg.

Zapraszamy nauczycieli, edukatorów i animatorów. Zapraszamy projektantów, twórców gier, grafików i artystów! Zapraszamy osoby zainteresowane tworzeniem gifów i kolaży – takie, które tylko o tym myślały i takie, które już stawiały pierwsze kroki. A mistrzów zapraszamy także, bo uwielbiamy uczyć się od siebie!

 

 Powiązane projekty