ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Transmisja na YouTube Instytutu Kultury Miejskiej: https://www.youtube.com/user/IKMGdansk
24 maja 2020, 11:00 - 24 maja 2020, 13:00

Na wyjątkowe warsztaty szyciowe dla dzieci i ich rodziców oraz opiekunów zaprasza Aneta Pędraszewska wraz ze swoim synkiem Jaroszem. Warsztaty „Misie, lale i krasnale” to już drugie spotkanie rodzica/opiekuna i dziecka, którzy wspólnie spędzają czas i wspólnie tworzą lalkę. Warsztaty odbędą się online – transmisja na YouTube Instytutu Kultury Miejskiej: https://www.youtube.com/user/IKMGdansk

Podczas warsztatów dzieci stają się projektantami i wraz z dorosłymi tworzą – kleją lub szyją – z niepotrzebnych skrawków ubrań, zalegających w domach tkanin lalkę lub innego stwora. Podczas warsztatów będziemy tworzyć stworka sensorycznego, czyli zabawkę kształtującą percepcję dotyku u dzieci.

Organizatorka zachęca, by uczestnicy skorzystali z materiałów, które są już niepotrzebne, ale z różnych względów mogą być sentymentalnie, np. zachowane ubranka po dzieciach. Użyte w naszej zabawce, stworzą nową historię!
Tkanina jest w tym projekcie bardzo ważnym elementem, bo to ona inspiruje do tworzenia lalek. Poprzez nadawanie tym tkaninom nowego życia, stworzymy nową historię dla nowego stworzenia-lalki.

Przedmiotem moich zainteresowań jest relacja rodzic-dziecko oraz ich twórcze spędzanie czasu, tworzenie czegoś razem. Tak naprawdę, zależy mi na tym, żeby w ciągu naszego spotkania to właśnie ten mały człowiek stał się osobą dowodzącą – opowiada organizatorka. – Na warsztaty przygotowałam dla wszystkich chętnych wykrojniki, proste elementy, które będzie można zestawiać w różnoraki sposób, dzięki czemu każda postać /lalka może być indywidualnym pomysłem dziecka.

Przed warsztatami prosimy o przygotowanie:
• maszyna do szycia
• materiały / tkaniny
• wypełnienie z poduszek
• ozdoby: koraliki, guziczki, tasiemki, sznurki
• klej na gorąco
• cienkie druciki (jeśli są)

Pobierz i wydrukuj wykrojnik (PDF) na warsztaty: >>WYKRÓJ 1 << | >>WYKRÓJ 2<<

Zobacz webinarium z pierwszej odsłony warsztatów: tworzenie lalek z użyciem gorącego kleju:

Aby wykonać przedstawione na filmie laleczki będą potrzebne:

kleju na gorąco,
materiałów/ tkanin,
wyciętych elementów wykrojnika,
wkładu z poduszek,
guziczków,
tasiemek,
sznurków
wypełnieniem w przypadku klejącej wersji może być ryż, kasza, soczewica, cieciorka, więc przydadzą się też lejki do wsypywania tych ziaren. To będzie bardziej atrakcyjna metoda dla młodszych dzieci. Powstaną takie ciężarkowe szmacianki.
Pobierz wykrojnik (PDF) na warsztaty: >>WYKRÓJ 1 << | >>WYKRÓJ 2<<

Dla pierwszych 12 osób, które przyślą zdjęcia stworzonych przez siebie na podstawie webinarium stworów czekają niespodzianki – specjalne pakiety z materiałamy do dalszego wspólnego tworzenia. Na zdjęcia czekamy do 24 maja pod adresem: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl.

Torby z materiałami można będzie odebrać w Instytucie Kultury Miejskiej po ponownym otwarciu instytucji dla odwiedzających.

O organizatorce:
Aneta Pędraszewska – głównym polem mojej działalności była do tej pory Warszawa i Łowicz. W Warszawie pracowałam w Centrum Sztuki Współczesnej oraz w Łowickim Ośrodku Kultury. Od dwóch lat jestem mieszkanką Gdańska, udało mi się współpracować z Centrum Sztuki Współczesnej w Nowym Porcie i zrealizować tam kolonijny projekt „Połaskocz mnie”, a także realizuję projekt „Smakowita Architektura” w centrum zabaw Budumi, Garnizon. Generalnie mam ogromną potrzebę działania, tworzenia, oglądania jak proces twórczy zacieśnia więzi, jak owocuje w dzieła niebanalne, jak otwiera oczy. Gdziekolwiek mieszkam mam ogromną potrzebę działania i realizowania swoich pomysłów. Zwłaszcza duży nacisk kładę na emocje i wpływ dzieła, procesu tworzenia na emocje, zachowanie. Gdańsk pokochałam miłością naturalną, chcę tu być i nieść swoje wizje warsztatów.

Powiązane projekty