Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk

14 września 2018, 17:30 - 14 września 2018, 18:45

Uprawiana od ponad piętnastu stuleci od Andaluzji aż po Indie uświetniona została w licznych manuskryptach i architektonicznych ozdobach, a z biegiem czasu zyskała rangę sztuki ponadczasowej. Zapraszamy na warsztaty kaligrafii arabskiej, które poprowadzą w ramach Otwartego IKM Rawan Albaseet i z Abdulwahidem Alsharafim. Już 14 września o 17.30, udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Słowo w językach i kulturach semickich posiada niezbywalną wartość i moc, to ono stało się głównym elementem zdobniczym, kulturowym i magicznym. Kaligrafia arabska to przede wszystkim zdobnictwo oparte na piśmie arabskim, jedna z ważniejszych gałęzi sztuk pięknych w świecie muzułmańskim. Kaligrafia często stanowi jeden z elementów zdobniczych architektury. Do najważniejszych przykładów tego rodzaju sztuki należy wykonany w stiuku sześciometrowy mihrab w sali zimowej w Meczecie Piątkowym w Isfahanie, który stworzony został w 1310 roku przez Hajdar, ucznia Jakuta al-Mustasimiego.

„Uważny uczeń sam zostanie pielgrzymem pióra, czarodziejem słów i malarzem słowa…”

Podczas warsztatów uczestnicy poznają teoretyczne i praktyczne zagadnienia pisma kaligraficznego, wychodząc od najprostszych pojęć. Abdulwahid Alsharafi pokaże metodę stopniowej nauki, opartą na pedagogicznych podstawach do opracowanych przez siebie ćwiczeń, poczynając od pisania pojedynczych liter, poprzez łączenie je w wyrazy, aż do całego zdania. Uczestnicy dowiedzą się jak tworzyć kompozycje graficzne w jednym z siedmiu stylach: kufi, suls, naschi, perski, turecki, ruka i maghrebi. Po opanowaniu niezbędnych podstaw będą mogli projektować i tworzyć własne kompozycje i spróbować swych sił w tej sztuce.

Warsztat poprowadzi Rawan Albaseet, nauczycielka języka arabskiego i angielskiego z kilkunastoletnim doświadczeniem oraz Abdulwahid Alsharafi, który od dzieciństwa interesuje się kaligrafią, posiada kilkanaście lat doświadczenia w nauce języka arabskiego oraz od lat prowadzi warsztaty kaligrafii arabskiej.

Organizator: Pomorski Oddział LM w RP
Informacje i zapisy: lm.oddzialgdansk@gmail.com
Prowadzenie: Abdulwahid Alsharafi

Powiązane projekty