Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

26 marca 2018, 16:00 - 26 marca 2018, 19:00

Glina daje cały wachlarz możliwości twórczego jej wykorzystania, a sama praca świetnie wpływa na koncentrację i ma właściwości relaksacyjne. Iwona Rozbicka i Katarzyna Podhajska-Średniawa zapraszają do poznawania tajników wyrobu ceramiki.

Ceramika to rzemiosło stare, jak świat. Już nasi praprzodkowie odkryli plastyczne właściwości gliny i szeroko doceniali jej użyteczność. Sztuka tworzenia ceramicznych naczyń przetrwała do dziś i stała się dziedziną rękodzieła artystycznego.

W ramach Otwartego IKM istruktorki przygotowały dwuczęściowy cykl warsztatów ceramicznych, podczas których uczestnicy i uczestniczki sprawdzą, jak wygląda proces twórczy oraz technologiczny powstawania ceramiki. Podczas pierwszego spotkania – 5 marca – omówiona zostanie teoria, uczestnicy poznają zasady łączenia, obróbki i zdobienia gliny, a potem sami spróbują wykonać formę płaską (np. wisiorek lub podstawkę), przestrzenną (misa, kubek, świecznik, etc.), a także je dociąć i dogładzić na mokro.

Drugie spotkanie – 26 marca – poświęcone będzie szkliwieniu i zdobieniu wypalonych już przedmiotów. Nauczymy się nadawać kolor ceramice, spróbujemy własnych sił w malowaniu ornamentów.

W czasie warsztatów uczestnicy posiądą niezbędne informacje na temat gliny, metod pracy, wykorzystywanych narzędzi, technik zdobniczych. Każdy uczestnik nauczy się ręcznie lepić, formować i modelować każdy przedmiot i kształt.

O prowadzących:

Iwona Rozbicka i Katarzyna Podhajska-Średniawa od wielu lat jako instruktorki współpracują z organizacjami pozarządowymi prowadząc warsztaty kreatywne. Każda z nich indywidualnie realizuje swoje cele artystyczne w ramach „Galerii Sielskie Żuławy” oraz działalności „Line Design Studio”. Najnowszy ich wspólny projekt to popularyzacja zagadnień twórczości w „Strefach sztuki –Przystankach…” zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie całego województwa, aktualnie funkcjonują dwa przystanki „Strefa sztuki – Przystanek Oliwa” i „Strefa sztuki – Przystanek Babidół”.

Iwona Rozbicka posiada doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi jako tłumacz-przewodnik oraz trener / instruktor w Pomorskiej Jednostce Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Koordynator, asystent i opiekun osób chorujących psychicznie w Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA. Koordynator projektów „Świadomy Obywatel – szansa dla niepełnosprawnych”, „Sztuka Pełnosprawna”, „Pełnoprawny Niepełnosprawny” realizowanego przez Fundację im. Helen Keller.

Katarzyna Podhajska-Średniawa to certyfikowany Tłumacz-Przewodnik Osób Głuchoniewidomych. Od 2014 aktywnie współpracuje z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym jako instruktor i tłumacz-przewodnik a od 2016 z Fundacją Hellen Keller. Od 1992 roku zrealizowała kilkaset projektów z zakresu grafiki użytkowej, oraz z obszaru wzornictwa przemysłowego i architektury wnętrz. Posiada warsztat do witrażu, ceramiki (wraz z piecem ceramicznym) i tkactwa (krosna) oraz znajomość w/w technik. Przygotowała z sukcesem wielu młodych ludzi do egzaminów wstępnych na Akademię Sztuk Pięknych z zakresu rysunku, malarstwa oraz zadań przedmiotowych z architektury wnętrz i wzornictwa przemysłowego.


Warsztaty są organizowane w ramach projektu Otwarty IKM.

5 marca i 26 marca  2018 r. / godz. 16.00 – 19:00

Strefa Sztuki – Przystanek Starówka. Warsztaty ceramiczne

Zapisy i informacje: iwonarozbicka@op.pl

Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Organizator zapewnia materiały

Powiązane projekty