Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

5 marca 2019, 18:00 - 5 marca 2019, 20:00

Nie tylko przedstawimy szerzej to, czym zajmują się zaproszone na spotkanie reporterki, ale też poprosimy je o opisanie realiów świata dzisiejszych mediów. Czy trudna i ważna tematyka społeczna jest zawsze na odpowiednim miejscu? Czy tego typu tematy łatwo się sprzedają? Czy sensację można stawiać ponad człowiekiem, którego ona dotyczy? Gdzie kończy się dziennikarska wrażliwość, a gdzie zaczyna się medialne przewrażliwienie? Odpowiedzi na te pytania szukać będą nasi goście: Katarzyna Włodkowska, autorka m.in. głośnego reportażu o „polskim Fritzlu” oraz Ewa Wołkanowska-Kołodziej, autorka m.in. nagradzanego reportażu „Więźniowe czwartego piętra”. Rozmowę poprowadzi dziennikarz RMF FM Kuba Kaługa.

Non-fiction w IKM to cykl spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. Od grudnia do maja w Instytucie Kultury Miejskiej można spotkać się i porozmawiać z autorami najgłośniejszych polskich książek non-fiction. Autorzy są naszymi przewodnikami po reporterskim świecie, poznajemy kulisy ich pracy, zgłębiamy najbardziej intrygujące tematy. Są to tematy przekrojowe, a książki i reportaże są jedynie punktem wyjścia. W marcowym spotkaniu wezmą udział Ewa Wołkanowska-Kołodziej oraz Katarzyna Włodkowska.

Ewa Wołkanowska-Kołodziej pracuje jako dziennikarka specjalizująca się w tematyce społecznej. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Piśmie. Magazynie opinii”, „Nowej Europie Wschodniej”, „Travelerze. National Geographic”, „Dziecku”. W 2018 roku za tekst „Więźniowie czwartego piętra” dostała główną nagrodę Festiwalu Twórczości Wrażliwej w kategorii reportaż oraz nagrodę im. prof. Elżbiety Tarkowskiej. Nominowana do najważniejszych polskich nagród prasowych: Grand Press, nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, Pióra Nadziei Amnesty International, nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Dwukrotna finalistka konkursu o Stypendium dla Młodych Reporterów im. Ryszarda Kapuścińskiego “Herodot”. Autorka książki „Wilno. Rodzinna historia smaków” (Agora 2016), przetłumaczonej także na język litewski (Terra Publica 2017). Mieszka w Warszawie i Wilnie.

Katarzyna Włodkowska debiutowała w 2003 roku w pomorskim „Dzienniku Bałtyckim”, dwa lata później związała się z „Gazetą Wyborczą”. Przez ten czas pracowała jako reporterka newsowa, śledcza oraz korespondentka sądowa. Autorka blisko trzech tysięcy publikacji: informacji, wywiadów, reportaży. Za reportaż „Dom zły” z czerwca 2017, w którym opisała „polskiego Fritzla”, została nominowana do wszystkich najważniejszych konkursów dziennikarskich i zdobyła prestiżową nagrodę Grand Press 2017 w kategorii „Reportaż prasowy”. Wyróżnienie to nie zakończyło dziennikarskiej pracy nad sprawą. Dziewięć miesięcy później ujawniła kim byli pozostali gwałciciele Ewy. Obaj przebywają obecnie w areszcie. Inny tekst Katarzyny Włodkowskiej – o pierwszej polskiej zakonnicy, która pozwała swoje zgromadzenie – został przedrukowany przez magazyn „Reportagen”, ukazujący się na rynku niemieckim, austriackim i szwajcarskim. Wcześniej „Reportagen” opublikował reportaże tylko dwóch polskich autorów. W kwietniu 2018 została nagrodzona za cykl tekstów o przemocy wobec kobiet. Dziennikarka „Dużego Formatu”, magazynu reporterskiego „Gazety Wyborczej”. Koncentruje się na tematyce karnej i społecznej.

Kuba Kaługa od ponad dekady pracuje jako dziennikarz i reporter, pierwsze kroki w radiu stawiał w 2007 roku. Od 2011 roku jest dziennikarzem redakcji Faktów RMF FM. Na co dzień pracuje w Trójmieście, relacjonuje wydarzenia z Pomorza i szeroko pojętej północnej Polski. Mieszkaniec Gdańska.

Powiązane projekty