Grupa nieformalna Kobiety Wędrowne zaprasza na spotkanie autorskie 11 czerwca o godz. 17.00 z Zargan Nasrodinową, współautorką książki 186 szwów. Z Czeczenii do Polski. Droga matki. Rozmowa z autorką wyjdzie poza zwykłą rozmowę o książce – będzie impulsem do refleksji o sytuacji kobiet – ofiar wojen i autorytarnych reżimów, o dramatach ich uchodźczej trajektorii, a także o mocy współczującej wyobraźni i kobiecej solidarności. Po spotkaniu organizatorzy zapraszają do dyskusji oraz do spróbowania tradycyjnego czeczeńskiego ciasta.

Rozmowę z Zargan Nasrodinovą poprowadzi Khedi Alieva – będzie to rozmowa dwóch kobiet uchodźczyń, przeplatana odczytaniem fragmentów książki przez Kamilę Fatkhudinovą.

Obchody 100-lecia praw wyborczych kobiet w Polsce to dobra okazja by pokazać jak kobiety z innych krajów, kultur i religii mieszkające w Polsce uczą się od Polek emancypacji – tłumaczy Khedi Alieva.

186 szwów to wzruszająca opowieść o macierzyństwie, miłości, odwadze, strachu i cierpieniu. Opowieść o kaukaskiej gościnności, rodzinnych więzach, samotnych zmaganiach, walce o życie, czeczeńskim honorze, złotym sercu i nadludzkim bólu. Opowieść o poszukiwaniu spokoju, dobra, bezpieczeństwa i ciepła. Opowieść o siostrzanej relacji dwóch kobiet, które różni niemal wszystko – pochodzenie, poglądy, wychowanie, język, kultura, religia, a łączy samotne macierzyństwo i życie naznaczone chorobą. Mogłyby nigdy się nie spotkać. Mogłyby nawet nie wiedzieć o swoim istnieniu. Jednak los chciał inaczej. Jak do tego doszło? Co ją tu przywiodło? Jaka była jej droga? Jak powstało jej 186 szwów? Czy wojna się już dla niej skończyła? Co dalej?

Ta historia pozwala docenić życie, odnaleźć piękno i dobro, ułożyć od nowa własne priorytety i wyraźnie zobaczyć to, co naprawdę ważne. Zargan znaczy „biegnąca”, Anna – „pełna łaski”. Dwie kobiety, prawdziwe emocje i siódemka dzieci. Ta opowieść musiała powstać! 186 szwów – poruszająca opowieść pełna życia.

Zargan Nasrodinova pochodzi z Czeczenii, w Polsce znalazła się uciekając przed wojną. Współautorka książki 186 szwów. Z Czeczenii do Polski. Droga matki, opowieści o macierzyństwie, odwadze, strachu i cierpieniu, w której razem z Anną Kaszubską spisały jej zmagania w walce o życie. W Polsce mieszka od 10 lat jako uchodźczyni, matka czwórki dzieci, z których troje jest niepełnosprawnych z powodu urazów wojennych.

Khedi Alieva pochodzi z Czeczenii, pedagożka, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Uczestniczyła w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Absolwentka Szkoły Mentorów Międzykulturowych Fundacji Ocalenie, Szkoły Liderów Fundacji RCI w Gdańsku, Programu „Draw the line” Fundacji Feminoteka oraz licznych kursów rozwoju kompetencji międzykulturowych (m.in. u Miltona Bennetta i Kena Cushnera). Prowadzi warsztaty dla uczniów, studentów, nauczycieli, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat integracji imigrantów. Współautorka i realizatorka programów edukacyjnych dla szkół w Gdańsku i Sopocie. Organizuje i prowadzi warsztaty dla migrantek i uchodźczyń na temat praw kobiet w Polsce. Współautorka badań i artykułów naukowych na temat integracji imigrantów i uchodźców.