Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

19 marca 2018, 19:00 - 19 marca 2018, 21:00

Grupa Protest Lab – Uniwersytet Gdański zauważa, że choć w ostatnich latach rośnie liczba protestów i demonstracji, wciąż zbyt mało jest w debacie publicznej dyskusji o tłumach i protestach z punktu widzenia nauki społecznej. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć motywację ludzi angażujących się w protesty i demonstracje, dowiedzieć się, jak wygląda dynamika grupowa, spotkanie  poświęcone tematyce psychologii tłumów jest dla ciebie.

Wykład poprowadzi doktor Tomasz Besta z Instytutu Psychologii Uniwersytet Gdański. Podczas prelekcji poruszone zostaną następujące tematy:

  • badania nad motywacją do uczestnictwa w protestach,
  • psychologia tłumu – czy tłumy rzeczywiście są szalone i agresywne?
  • mity na temat zachowań w dużych grupach społecznych,
  • nowa interpretacja wyników słynnych badań Stanley’a Milgrama i Philipa Zimbardo nad konformizmem,
  • mobilizacja i demobilizacja zwolenników i zwolenniczek oraz rola udziału w demonstracjach dla rozwoju poczucia sprawstwa i własnej skuteczności.

Organizator: grupa Protest Lab – Uniwersytet Gdański

Więcej informacji o grupie badawczej można znaleźć na stronie www.protestlab.edu.pl oraz na Facebooku: @ProtestLabGdansk

O prowadzącym:

Tomasz Besta – jest psychologiem, adiunktem w z Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Bada zagadnienia z pogranicza psychologii społecznej i psychologii osobowości, koncentrując się na protestach grupowych i relacjach międzygrupowych. Zaangażowany w kierowanie i współprowadzenie krajowych i międzynarodowych projektów badawczych dotyczących takich zagadnień jak zachowanie w tłumach, skutki silnej identyfikacji z grupą, czy wyznaczniki poczucia związku z miejscem zamieszkania. Publikuje w prestiżowych polskich i zagranicznych czasopismach naukowych.


Wydarzenie organizowane w ramach projektu Otwarty IKM

Psychologia protestów. Wykład poświęcony psychologii tłumów i dynamice grupowej

19 marca  2018 r. / godz. 19:00 – 21:00

Wstęp wolny!

Powiązane projekty