ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

Położona między Strzyżą i Oliwą, „przyklejona” do lasu i nieco oddalona od głównych dróg – dzielnica VII Dwór to nieoczywisty skarb Gdańska. Zapraszamy do uważnego jej odkrywania podczas plenerowego wydarzenia „Miasto, kocham” (16-17 lipca).

Program „Miasto, kocham” w dużej mierze budowany był wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami dzielnicy, a jego kształt odpowiada na sąsiedzką i społeczną specyfikę osiedla. Wydarzenie – choć oczywiście otwarte dla wszystkich – ma przede wszystkim uszanować potrzeby samych siedmiodworzan.

Spora część programu wydarzenia poświęcona jest naturze – zarówno słuchaniu o niej, jak i jej aktywnemu doświadczaniu. Skupimy się również na historii tego terenu i ludziach z nim związanych. Nie zabraknie też elementów gwarantujących dobrą miejską zabawę: mnóstwa ciekawych warsztatów i akcji dla młodszych i starszych, zajęć ruchowych wśród przyrody, wspólnych posiłków z muzyką w tle, osiedlowego pchlego targu.

W sobotę zaprosimy na potańcówkę z muzyką na żywo, a w niedzielę u stóp wzgórza Lagry zagrają muzycy związani z dzielnicą. O 18.00 wspólnie improwizować będą Olo Walicki i Mikołaj Trzaska, a o 19.00 zagra w dziewięcioosobowym składzie Gluten Orkiestra.

„Miasto, kocham” będzie się odbywało na kilku obszarach: przede wszystkim w okolicach budynku „szafy” i Kasztelu na ulicy Rodakowskiego, wzgórza Lagry, działek na ulicy Michałowskiego (tylko w sobotę) oraz górnej części ulicy Abrahama (wejście do lasu).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak udział w niektórych z nich wymaga wcześniejszej rejestracji (szczegóły w programie poniżej). Link do zapisów: https://app.evenea.pl/organizator/instytut-kultury-miejskiej-176497

 

A co dokładnie nas czeka?

 

16 LIPCA (SOBOTA)

11.00–22.30

 

11.00–18.00 Punkt Informacyjny

/przy Lewiatanie, ul. Norblina 23

 

11.00–12.30 Spacer historyczno-krajoznawczy z Łukaszem Darskim (Dziarski Przewodnik)

/start: Punkt Informacyjny 

 

PLAC ZABAW POD LASEM I OKOLICE (na wysokości ul. Michałowskiego 50)

11.00–12.30 Wykład o zdrowym starzeniu się oraz animacja ruchowa (dla seniorów i seniorek) z Wojtkiem Stammem

11.00–13.00 Warsztaty przyrodnicze z Katarzyną Tysler i Wojciechem Tysler

11.00–13.00 Poznajemy mieszkańców łąki – zajęcia przyrodnicze na Lagrach z Katarzyną i Wojciechem Tyslerami, Tuptowie Leśne Przygody

12.30–13.30 Tai Chi (dla osób 15+) z Joanną Sobańską

16.00–18.00 Weź odpocznij – warsztaty z odpoczywania (dla osób dorosłych) z Dorotą Brzezińską, zapisy*

 

ABRAHAMA / LAS

12.00–14.00 W ramach tańca – spacer choreograficzny z Natalią Chylińską, Katarzyną Pastuszak i Ulą Zerek (Polka dot); zapisy*

/start: przy krzyżu, koniec ul. Abrahama

21.00–22.30 Wieczorno-nocne ptasie trele i pohukiwania – spacer ornitologiczny z Eweliną Kurach (Stowarzyszenie Ochrony Sów); zapisy*

/start: parking przy kortach tenisowych, ul. Abrahama 38

 

OKOLICA DAWNEGO KASZTELU (ul. Rodakowskiego 3A)

11.00–14.00 Późne śniadanie oraz muzyka z płyt winylowych Jakuba Knery – jedzenie: Joule, Jeden Chleb; napoje: lang.fuhr; płatność: karta i gotówka

12.00–18.00 Ciach Fryzjer – mobilny salon fryzjerski Katki Blajchert

14.00–15.30 Koncert zespołu Mała Motoryka w składzie: Katarzyna Aleksandrowicz, Wojtek Juchniewicz, Kamil Matecki, Grzegorz Truszkowski, Katarzyna Połom, Iza Romińska, Piotr Wyrwaszewski, Arek Ignaciuk

18.00–20.00 Potańcówka ze Swing Revolution Trójmiasto oraz zespołem w składzie: Irka Zapolska, Arek Czernysz, Adam Pachla, Maksymilian Kreft

 

BOISKO, UL. MICHAŁOWSKIEGO

11.00–18.00, dokładna rozpiska godzinowa będzie dostępna na miejscu:

Warsztaty kitbashingu figurek (dla każdego i każdej) z Magdaleną Nestorowicz

Zabawy podwórkowe (dla dzieci) z Fundacją Generacja

Warsztaty plastyczne (dla dzieci) z Zuzanną Venus Tomasińską

Rozgrywki szachowe (dla każdego i każdej)  z Piotrem Kowzanem

Tenis dla początkujących (dzieci/dorośli) z Maciejem Dyżewskim
Sensoryczne zadania ruchowe i odkrywanie dzielnicy (dla dzieci) z Magdą Jędrą i Mariuszem Krawczykiem 

 

RODZINNE OGRODY DZIAŁKOWE, UL. MICHAŁOWSKIEGO 

13.00–14.00 Płazy Gdańska – Miłosz Marciniak w rozmowie z Kamilą Chomicz

14.30–15.30 Dzikie pszczoły – opowiada i edukuje Kamila Chomicz

15.00–17.00 Malowanie roślinami warsztaty z Małgorzatą Michalak

16.00–17.00 Opowieść o bioróżnorodności i gatunkach inwazyjnych roślin Natalii Recław

Wydarzeniom w ROD towarzyszy wystawa zdjęć płazów autorstwa Kamili Chomicz

 

DAWNA PRACOWNIA RZEŹBIARSKA J. FUKSIA, UL. RODAKOWSKIEGO 1 (ciąg garaży)

12.00–18.00 Wspomnienia fotograficzne i dźwiękowe z VII Dworu: 

Widokówki dźwiękowe VII Dworu – projekt audialny Sebastiana Bednarka z mieszkańcami
Widoki z Szafy – działanie fotograficzne Sylwii Bruny z mieszkańcami
Sąsiedzkie pozdrowienia  – projekt międzysąsiedzki Sylwii Bruny

Odsłonięcie Sąsiedzkiej Tablicy Wsparcia VII Dworu

Reportaż Małgorzaty Żerwe o Józefie Fuksiu, reportaż Magdy Świerczyńskiej-Dolot i Michała Zaręby o Głazie Borkowskiego 

Fotografie z Archiwum VII Dworu – Fundacja Generacja

 

INSTALACJE ARTYSTYCZNE I MIKROZMIANY NA DŁUŻEJ

Chwalcie lasy – obiekt przydrożny Magdaleny Nestorowicz

/leśna alejka między ul. Norblina 27 a ul. Abrahama 26A

Unendlicher Wald – inskrypcja w kamieniu Joanny Dudy

/ przy krzyżu, ul. Abrahama

Wyjdź na Dwór – nowe ławki sąsiedzkie Bartka Piskora i Maksa Podleśnego

/przy kapliczce w lesie i na Lagrach

 

* zapisy dostępne na: https://app.evenea.pl/organizator/instytut-kultury-miejskiej-176497

 

17 LIPCA (NIEDZIELA)

11.00–21.00

 

11.00–18.00 Punkt Informacyjny

/przy Lewiatanie, ul. Norblina 23

 

11.00–12.30 Spacer historyczno-krajoznawczy z Łukaszem Darskim (Dziarski Przewodnik)

/start: Punkt Informacyjny

 

PLAC ZABAW POD LASEM (na wysokości ul. Michałowskiego 50)

11.00–12.30 Joga (dla każdego i każdej) z Martą Majewską

13.00–15.00 Weź odpocznij – warsztaty z odpoczywania (dla osób dorosłych) z Dorotą Brzezińską; zapisy*

13.00–14.00 Ulrich, czyli próba ustawienia żywego obrazu (dla seniorów i seniorek) z Wojtkiem Stammem

 

ABRAHAMA / LAS

Spacery rozpoczynające się przy krzyżu, koniec ul. Abrahama:

10.00–11.30 Spacer zielarski z Michałem Konkelem; zapisy*

11.00–12.30 Spacer przyrodniczy z Gosią Zamorską

12.00–14.00 W ramach tańca – spacer choreograficzny z Natalią Chylińską, Katarzyną Pastuszak i Ulą Zerek (Polka dot); zapisy*

13.00–14.00 koncert relaksacyjny Martyny Migier

/kapliczka w lesie (wyruszymy do niej wspólnie o 13.00 spod krzyża na Abrahama)

15.00, 16.00, 17.00 (czas trwania: 45 min) – zwiedzanie meczetu z Olgierdem Chazbijewiczem (prezesem Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej) oraz Ahmedem Anadani (imamem)

/meczet, ul. Abrahama 17A

 

BOISKO, UL. MICHAŁOWSKIEGO

12.00–18.00, dokładna rozpiska godzinowa będzie dostępna na miejscu:

Warsztaty kitbashingu figurek (dla każdego i każdej) z Magdaleną Nestorowicz

Zabawy podwórkowe (dla dzieci) z Fundacją Generacja

Warsztaty plastyczne (dla dzieci) z Zuzanną Venus Tomasińską

Rozgrywki szachowe (dla każdego i każdej)  z Piotrem Kowzanem

Tenis dla początkujących (dzieci/dorośli) z Maciejem Dyżewskim

Sensoryczne zadania ruchowe i odkrywanie dzielnicy (dla dzieci) z Magdą Jędrą i Mariuszem Krawczykiem

 

OKOLICA DAWNEGO KASZTELU (ul. Rodakowskiego 3A)

12.00–16.00 DZIK-ie zwierzęta w mieście – akcja edukacyjna Eweliny Kurach (Stowarzyszenie Ochrony Sów i Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA) i Małgorzaty Mizgalskiej (Stowarzyszenie Ochrony Sów i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków)

12.00–16.00 Sąsiedzka wyprzedaż i wymiana chodnikowa

12.00–16.00 Lodziarnia Latto Gelato

14.00–16.00 Wspólny obiad oraz muzyczna uczta z kolektywem DJ-skim Jazxing – jedzenie (bezpłatnie): Joule, Plony; napoje (płatne kartą lub gotówką): lang.fuhr

 

DAWNA PRACOWNIA RZEŹBIARSKA J. FUKSIA, UL. RODAKOWSKIEGO 1 (ciąg garaży)

12.00–18.00 Wspomnienia fotograficzne i dźwiękowe z VII Dworu: 

Widokówki dźwiękowe VII Dworu – projekt audialny Sebastiana Bednarka z mieszkańcami
Widoki z Szafy – działanie fotograficzne Sylwii Bruny z mieszkańcami
Sąsiedzkie pozdrowienia  – projekt międzysąsiedzki Sylwii Bruny

Reportaż Małgorzaty Żerwe o Józefie Fuksiu, reportaż Magdy Świerczyńskiej-Dolot i Michała Zaręby o Głazie Borkowskiego 

Fotografie z Archiwum VII Dworu – Fundacja Generacja

15.00–16.30 Spotkanie z Mieczysławem Szumskim – jednym z założycieli Osiedla Młodych

16.30–18.00 Osiedle Młodych na tle nowoczesnego budownictwa Gdańska – wykład Klaudiusza Grabowskiego (Muzeum Gdańska)

 

WZGÓRZE LAGRY

18.00–19.00 Olo Walicki i Mikołaj Trzaska – koncert improwizowany

19.00–20.00 Gluten Orkiestra w składzie: Marcin Cudny, Bartek Chylewski, Rafał Dętkoś, Paweł Jakubiszyn, Jędrzej Jakubowski, Adam Kiełszna, Łukasz Kostecki, Krzysztof Latawiec, Piotr Wyrwaszewski

Napoje w trakcie koncertów zaserwuje lang.fuhr (płatność: gotówka lub karta)

 

INSTALACJE ARTYSTYCZNE I MIKROZMIANY NA DŁUŻEJ

Chwalcie lasy – obiekt przydrożny Magdaleny Nestorowicz

/leśna alejka między ul. Norblina 27 a ul. Abrahama 26A

Unendlicher Wald – inskrypcja w kamieniu Joanny Dudy

/ przy krzyżu, ul. Abrahama

Wyjdź na Dwór – nowe ławki sąsiedzkie Bartka Piskora i Maksa Podleśnego

/przy kapliczce w lesie i na Lagrach

 

* zapisy dostępne na: https://app.evenea.pl/organizator/instytut-kultury-miejskiej-176497

 

Zaplanujcie sobie cały weekend z nami i chodźcie na Dwór! 

Dołączcie do wydarzenia na Facebooku, aby nie przegapić nowych informacji!

Kontakt

Natalia Cyrzan

Natalia Cyrzan

W IKM pełni funkcję kierownika projektów i tworzy lub współtworzy Odcinki, Miejsca, Narracje, cykle wykładów i spotkań oraz koncerty realizowane zarówno w siedzibie Instytutu jak i w innych przestrzeniach Gdańska.

natalia.cyrzan@ikm.gda.pl

tel. 664976235