Ruszamy z drugą edycją wakacyjnych warsztatów Las w Mieście! Zapraszamy do wspólnego odkrywania gdańskich terenów leśnych, które stanowią integralną część naszego miasta. Podczas pierwszej edycji projektu wszyscy potrzebowaliśmy odpocząć od pracy przy komputerach w zamkniętych przestrzeniach. W tym roku chcemy pogłębić naszą wiedzę i sprawdzić jak bardzo zmienił się nasz las od ostatniej wizyty.

Sięgajcie po nasze kompasy i mapy – ruszamy na przygodę!

Projekt przygotowany jest zarówno dla młodzieży w wieku 12-16 lat, oraz dla rodzin z dziećmi. Warsztaty poprowadzi Piotr Taczała.

Wszystkie dzieci i młodzież w wieku 12-16 lat zapraszamy do udziału w środowych warsztatach, podczas których poznacie sposoby na nawigowanie w lesie, nauczcie się czytać klasyczną mapę oraz nabędziecie umiejętności orientacji w terenie. Warsztaty są płatne i obowiązują na nie zapisy: https://app.evenea.pl/organizator/instytut-kultury-miejskiej-176497

Uwaga: Grupy zorganizowane zainteresowane warsztatami zapraszamy do zapisów mailowo: miniatury@ikm.gda.pl

Maksymalna ilość osób w grupie: 20 osób

Terminy spacerów:

13 lipca – Niedźwiednik

27 lipca – VII Dwór

3 sierpnia – Dolina Radości

 

Rodziny z dziećmi zapraszamy na spacery sobotnie, gdzie również z pomocą mapy i kompasu będziemy odkrywać uroki naszych gdańskich lasów! Dzięki zdobytym na warsztatach umiejętnościom będziecie wiedzieć jak odnaleźć się w leśnej przestrzeni podczas wakacyjnych podróży. Warsztaty są płatne i obowiązują na nie zapisy: https://app.evenea.pl/organizator/instytut-kultury-miejskiej-176497

Terminy spacerów:

23 lipca – Dolina Radości

13 sierpnia – Niedźwiednik

27 sierpnia – VII Dwór

 

Regulamin Lasu w Mieście: Pobierz

 
 
 
 
 
Poprzednia edycja projektu:
——————————————————————————————————————————————————
 
W tym roku Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do poznawania… lasu, który stanowi ważną i integralną część naszego miasta. Po ponad roku nauki zdalnej i pracy online odejdziemy od komputerów i zamkniętych pomieszczeń, by poznać Gdańsk od niecodziennej strony. Zagłębimy się w las, odpoczniemy od miejskiego hałasu i wakacyjnego zgiełku, który towarzyszy letnim miesiącom. Motywem przewodnim tegorocznych wakacji w IKM będą papierowa mapa i kompas – dzieci i młodzież poznają tajniki poruszania się za ich pomocą oraz nabędą umiejętność orientacji w terenie.
 
Projekt jest przygotowany zarówno w formie online jak i na żywo. Wersja online powala na skorzystanie z materiałów samodzielnie, a także umożliwia kontynuację działań w razie pojawienia się obostrzeń sanitarnych. Na stronie internetowej Instytutu będzie można znaleźć filmy instruktażowe przeznaczone dla osób zaczynających swoją przygodę z orientacją w terenie oraz dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Do każdego filmu zostanie przygotowana mapa z trasą, którą będzie można pobrać bądź wydrukować i samodzielnie ruszyć w teren.
 
 
Druga wersja zakłada zajęcia w niedużych grupach, z przewodnikiem. Jest to forma aktywnych warsztatów, podczas których uczestnicy nauczą się nawigacji w terenie, poznają oznaczenia na mapie, dowiedzą się jak przeliczyć skalę, odmierzać kroki, a także jak posługiwać się kompasem. W sierpniu warsztaty będą odbywały się raz w tygodniu, w soboty i skierowane są dla całych rodzin.
Warsztaty odbywają się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Starty/miejsca spotkań są w trzech dzielnicach, zostaną rozesłane w informacji zwrotnej po zapisaniu się. Trasy się różnią! Każdy prowadzący przygotowuje swoje trasy.
 
Obejrzyjcie filmy, przeczytajcie tutorial, pobierzcie mapki i ruszajcie w lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego!

Jeśli w dobie nawigacji cyfrowej interesuje Cię tematyka nawigacji w terenie za pomocą tradycyjnej papierowej mapy oraz kompasu, to zapraszamy do obejrzenia dwóch filmów oraz przeczytania instruktażu. Filmy podzielone są na dwa odcinki. Pierwszy wprowadza w świat nawigacji w terenie i jest skierowany przede wszystkim do osób początkujących. Natomiast drugi, bardziej zaawansowany wprowadza trudniejsze pojęcia. Instruktaż dodatkowo objaśnia wymienione w filmach pojęcia.  Po zapoznaniu się z materiałami, jesteśmy w stanie samodzielnie udać się do lasu i sprawdzić swoje umiejętności nawigacji w terenie, szukając wymienionych w materiałach punktów. W załącznikach znajdziecie również dwie mapki z trasą prostą oraz nieco trudniejszą. Na mapkach umieszczone są punkty – Waszym zadaniem będzie ich znalezienie, a następnie opisanie ich w tabeli. Zabawa trwa przez całe wakacje. Obejrzyjcie filmy, przeczytajcie tutorial, pobierzcie mapki i ruszajcie w lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego! Rozstrzygnięcie 31 sierpnia – czekają nagrody!   

 

  Pobierz INSTRUKTAŻ Pobierz TRASA ŁATWA – MAPA Pobierz TRASA ŁATWA – KARTA ZADAŃ I OPIS PUNKTÓW Pobierz TRASA TRUDNA – MAPKA Pobierz TRASA TRUDNA – KARTA ZADAŃ I OPIS PUNKTÓW   Ważne informacje:

  • Czy warsztaty odbywają się podczas deszczu? TAK 
  • Czy warsztaty kończą się w punkcie startu? TAK 
  • Jak się ubrać na warsztat? Polecamy przede wszystkim: – wygodne sportowe lub trekkingowe obuwie – kurtkę przeciwdeszczową w razie niepogody  – spray przeciw komarom.  
  • Czy IKM zapewnia materiały potrzebne na warsztaty?  TAK 
  • Czy mogę przyjść z psem? TAK, ale należy sprawnie reagować na nieprzewidziane sytuacje związane z konfrontacją kilku zwierząt 🙂
  • Czy mogę przyjechać na rowerze? Tak, ale, żeby w pełni skorzystać z warsztatów, należy zostawić rower w punkcie startu (na własną odpowiedzialność). 
  • Czy dziecko poniżej 12 roku życia może skorzystać z warsztatów czwartkowych? NIE. Czwartkowe warsztaty są przeznaczone wyłącznie dla młodzieży powyżej 12 roku życia. Można natomiast zapisać się na sobotni spacer. Wówczas dziecko może być na warsztatach pod opieką rodziców lub opiekunów. 

Kontakt