ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
W tym roku Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do poznawania… lasu, który stanowi ważną i integralną część naszego miasta. Po ponad roku nauki zdalnej i pracy online odejdziemy od komputerów i zamkniętych pomieszczeń, by poznać Gdańsk od niecodziennej strony. Zagłębimy się w las, odpoczniemy od miejskiego hałasu i wakacyjnego zgiełku, który towarzyszy letnim miesiącom. Motywem przewodnim tegorocznych wakacji w IKM będą papierowa mapa i kompas – dzieci i młodzież poznają tajniki poruszania się za ich pomocą oraz nabędą umiejętność orientacji w terenie. Zapisy poprzez stronę www.ikm.gda.pl/zapisylas.
Projekt jest przygotowany zarówno w formie online jak i na żywo. Wersja online powala na skorzystanie z materiałów samodzielnie, a także umożliwia kontynuację działań w razie pojawienia się obostrzeń sanitarnych. Na stronie internetowej Instytutu będzie można znaleźć filmy instruktażowe przeznaczone dla osób zaczynających swoją przygodę z orientacją w terenie oraz dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Do każdego filmu zostanie przygotowana mapa z trasą, którą będzie można pobrać bądź wydrukować i samodzielnie ruszyć w teren.
Druga wersja zakłada zajęcia w niedużych grupach, z przewodnikiem. Jest to forma aktywnych warsztatów, podczas których uczestnicy nauczą się nawigacji w terenie, poznają oznaczenia na mapie, dowiedzą się jak przeliczyć skalę, odmierzać kroki, a także jak posługiwać się kompasem. W sierpniu warsztaty będą odbywały się raz w tygodniu, w soboty i skierowane są dla całych rodzin. Zapisy poprzez stronę www.ikm.gda.pl/zapisylas.

Warsztaty odbywają się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Starty/miejsca spotkań są w trzech dzielnicach, zostaną rozesłane w informacji zwrotnej po zapisaniu się. Trasy się różnią! Każdy prowadzący przygotowuje swoje trasy.

 • 31 lipca sobota – Oliwa, prowadzenie Piotr Taczała
 • 7 sierpnia sobota – Oliwa, prowadzenie Piotr Taczała
 • 14 sierpnia sobota – VII Dwór, prowadzenie Piotr Taczała
 • 21 sierpnia sobota – Niedźwiednik, prowadzenie Piotr Taczała
 • 28 sierpnia sobota – Oliwa, prowadzenie Karolina Linda

Obejrzyjcie filmy, przeczytajcie tutorial, pobierzcie mapki i ruszajcie w lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego!

Jeśli w dobie nawigacji cyfrowej interesuje Cię tematyka nawigacji w terenie za pomocą tradycyjnej papierowej mapy oraz kompasu, to zapraszamy do obejrzenia dwóch filmów oraz przeczytania instruktażu. Filmy podzielone są na dwa odcinki. Pierwszy wprowadza w świat nawigacji w terenie i jest skierowany przede wszystkim do osób początkujących. Natomiast drugi, bardziej zaawansowany wprowadza trudniejsze pojęcia. Instruktaż dodatkowo objaśnia wymienione w filmach pojęcia. 

Po zapoznaniu się z materiałami, jesteśmy w stanie samodzielnie udać się do lasu i sprawdzić swoje umiejętności nawigacji w terenie, szukając wymienionych w materiałach punktów.

W załącznikach znajdziecie również dwie mapki z trasą prostą oraz nieco trudniejszą. Na mapkach umieszczone są punkty – Waszym zadaniem będzie ich znalezienie, a następnie opisanie ich w tabeli. Zabawa trwa przez całe wakacje. Obejrzyjcie filmy, przeczytajcie tutorial, pobierzcie mapki i ruszajcie w lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego! Następnie prześlijcie odpowiedzi do IKM’u na adres szymon.skulimowski@ikm.gda.pl do końca wakacji.

Rozstrzygnięcie 31 sierpnia – czekają nagrody! 

 

 

 

Pobierz INSTRUKTAŻ

Pobierz TRASA ŁATWA – MAPA

Pobierz TRASA ŁATWA – KARTA ZADAŃ I OPIS PUNKTÓW

Pobierz TRASA TRUDNA – MAPKA

Pobierz TRASA TRUDNA – KARTA ZADAŃ I OPIS PUNKTÓW

 

Ważne informacje:

 • Czy warsztaty odbywają się podczas deszczu?
  TAK 
 • Czy warsztaty kończą się w punkcie startu?
  TAK 
 • Jak się ubrać na warsztat?
  Polecamy przede wszystkim:
  – wygodne sportowe lub trekkingowe obuwie
  – kurtkę przeciwdeszczową w razie niepogody 
  – spray przeciw komarom.  
 • Czy IKM zapewnia materiały potrzebne na warsztaty? 
  TAK 
 • Czy mogę przyjść z psem?
  TAK, ale należy sprawnie reagować na nieprzewidziane sytuacje związane z konfrontacją kilku zwierząt 🙂
 • Czy mogę przyjechać na rowerze?
  Tak, ale, żeby w pełni skorzystać z warsztatów, należy zostawić rower w punkcie startu (na własną odpowiedzialność). 
 • Czy dziecko poniżej 12 roku życia może skorzystać z warsztatów czwartkowych?
  NIE. Czwartkowe warsztaty są przeznaczone wyłącznie dla młodzieży powyżej 12 roku życia. Można natomiast zapisać się na sobotni spacer. Wówczas dziecko może być na warsztatach pod opieką rodziców lub opiekunów. 

Kontakt

Joanna Raftopulos

Joanna Raftopulos