Niniejsza publikacja podsumowuje cykl warsztatów herstorycznych organizowanych przez  Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku od listopada do grudnia 2022 roku, skierowany do nauczycieli i nauczycielek ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. 

Szukałyśmy odpowiedzi na pytania, które już wcześniej na gruncie polskim zadała m.in. Anna Kowalczyk w książce Brakująca połowa dziejów. To tej książce projekt zawdzięcza swoją nazwę. Jaki procent podręcznikowych opowieści o czasach minionych zajmują opisy bitew i wojen, a ile jest w nich miejsca na historię życia prywatnego, społecznego i gospodarczego? Gdzie podziały się te wszystkie kobiety, które były tu przed nami? Dlaczego prawie nic nie wiemy o historii połowy wszystkich ludzi na ziemi? 

Wszechstronne warsztaty herstoryczne (gra słów z języka angielskiego – od her-story, „jej historia”, zamiast konwencjonalnej his-story, „jego historia”) poprowadziły wybitne znawczynie tematu i działaczki, historyczki, trenerki, pedagożki, aktywistki, publicystki: Anna Kowalczyk, Katarzyna Dworaczyk, Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy), prof. Iwona Rutkowska-Chmura, Anna Zielińska-Fedoruk oraz Anna Miler. 

Projekt składał się z serii warsztatów i spacerów po Gdańsku śladami kobiet, podczas których uczestniczki – i uczestnik – zapoznały się z różnymi metodami i narzędziami przydatnymi w nauczaniu historii oraz przedmiotów humanistycznych. A następnie opracowały propozycje własnych projektów herstorycznych, przykładowe scenariusze zajęć do realizacji w szkołach, opisały także swoje doświadczenia i działania, które okazały się praktykowaniem herstorii. Niniejsza publikacja służy zapoznaniu się z tymi inicjatywami, pozwala też czerpać wiedzę i inspirację z zaprezentowanych tu treści – projekty i perspektywy trójmiejskich nauczycielek i nauczyciela poprzedzają teksty autorstwa prowadzących warsztaty specjalistek z Fundacji Muzeum Historii Kobiet oraz projektu Metropolitanka, poświęconego herstoriom Gdańska i Pomorza. 

Mamy nadzieję, że ta niewielka książeczka stworzona wspólnymi siłami posłuży innym szukającym „brakującej połowy dziejów” oraz zainspiruje do działań na rzecz historii przemilczanych, wykluczanych, niedopowiedzianych i tych jeszcze nieopowiedzianych. 

Brakująca połowa gdańskich dziejów – publikacja podsumowująca cykl warsztatów herstorycznych dla kadry nauczycielskiej 

Projekt sfinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK. 

Kontakt