Do zobaczenia w 2021 roku! Na dwunastą edycję Gdańskich Dni Sąsiadów poczekamy do kolejnego roku. Święto, którego ideą jest zacieśnianie sąsiedzkich więzi, jest niemożliwe do realizacji przy panującej wciąż pandemii i trwającym wzroście zachorowań. Wierzymy, że na sąsiedzkich spotkaniach i piknikach w dzielnicach zobaczymy się za rok! Trzymajcie się zdrowo!

Pod szyldem Gdańskich Dni Sąsiadów co roku w Gdańsku i regionie odbywa się od kilkudziesięciu do ponad stu pięćdziesięciu wydarzeń dla nawet 20 tysięcy osób. Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa”. Instytut Kultury Miejskiej (wcześniej jako Gdańsk 2016) oraz Miasto Gdańsk w 2019 roku organizował je już po raz jedenasty.

Podczas 10. edycji (2018 rok) odbyły się aż 253 spotkania, w których wzięło udział ponad 19 tysięcy osób. Była to rekordowa edycja pod względem liczby zgłoszonych wydarzeń. Najbardziej aktywnymi dzielnicami były: Śródmieście (35 spotkań), Ujeścisko-Łostowice (19 spotkań), Wrzeszcz Górny i Chełm (po 16 spotkań).

Rejestracja sąsiedzkich wydarzeń w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów trwa od 31 maja do 30 czerwca. Zapisać się można na stronie internetowej www.dnisasiadow.pl lub w Instytucie Kultury Miejskiej.

Dzięki prostemu gestowi zaproszenia sąsiadów na spotkanie czy dzielenia się poczęstunkiem można nawiązać nowe znajomości, które przerodzą się w sąsiedzką przyjaźń. Organizując wspólnie czas na wspólnym podwórku, można się nawzajem poznać i polubić – bez względu na wiek czy pochodzenie. Zabawa na świeżym powietrzu, spotkanie przy grillu czy święto ulicy – jest tak wiele sposobów na spędzenie czasu wspólnie z sąsiadami i sąsiadkami. Relacje z dotychczasowych edycji Gdańskich Dni Sąsiadów pokazują, że takie spotkanie może się okazać świetną przygodą, którą mieszkańcy chcą wspólnie powtarzać.


www.gdansk.dnisasiadow.pl


 

Kontakt

Anna Urbańczyk

Koordynatorka projektów społecznych: Metropolitanki, Akademii Aktywnej Społeczności i Gdańskich Dni Sąsiadów.

anna.urbanczyk@ikm.gda.pl

Instytut Kultury Miejskiej 2019